24h unplugged

Człowiek z kablem odłączający się od internetu

Zainspirowany pewnym wpisem na blogu Grzegorza Frątczaka,  którego całość możecie znaleźć tutaj, postanowiłem samemu odłączyć się od internetu. Co prawda już wcześniej planowałem to zrobić, nigdy jednak nie było okazji, a i pewnie silnej woli nieco brakowało. Tym razem szczególnie mocne wrażenie zrobił na mnie opis eksperymentu jaki opisuje Grzegorz. To wystarczyło żeby samemu spróbować.

Dosłownie kilka sekund po wpisaniu komentarza pod postem projektantaczasu wyłączyłem komputer, chwilę później komórkę i z twardym postanowieniem nie włączania się do sieci przez najbliższe 24h poszedłem spać… problemy zaczęły się następnego dnia 🙂


Uwaga start testu. Spójrz na zegarek, później powiem Ci o co chodzi.


 

W sobotę z samego rana, na wszelki wypadek oznajmiam żonie, że jestem odłączony od sieci i planuję się nie podłączać jeszcze przez cały dzień. Jak słusznie moja szympansica zauważyła, nie sztuką jest przeżyć dzień bez sieci będąc odłączonym od niej, sztuką jest przeżyć, mając włączone urządzenia odbioru internetowych komunikatów, jaką bez wątpienia jest współczesna komórka.
Racja. Tak właśnie jest, ale na początek trzeba zacząć od czegoś mniejszego. Zresztą nie ma się co oszukiwać, mając komórkę pod ręką na pewno bym nie przetrwał 24 godzin bez zerkania czy nie przyszedł SMS, email, czy na FB ktoś coś gdzieś nie napisał, skomentował, polubił… Pozostaję przy wyłączonej komórce.

Zadanie jakie sobie dodatkowo stawiam, to uważne obserwowanie siebie i swoich reakcji, wraz z notowaniem co ciekawszych rzeczy jakie u siebie dostrzegam. Pierwszym problemem na jaki tu natrafiam to pogodzenie notowania przemyśleń bez używania urządzenia elektronicznego :). Pomaga mi stara dobra kartka przyklejona do lodówki, gdzie co jakiś czas podchodzę i zapisuję co tam ciekawego spostrzegłem.

Początki internetowego detoksu

Początkowo odczuwam radość połączoną z dumą i wizją nieuniknionego sukcesu, jaki w mojej głowie zbliżał się nieuchronnie. Jeszcze tylko 16 godzin i zwycięstwo zapewnione, prawda? Tak Michał dasz radę nie ma w tym nic trudnego.

Tak około godziny 9:30 przychodzi pierwszy – i jak się później okazało nie ostatni – kryzys związany z brakiem dostępu do internetu. Kiedy zdaje sobie sprawę, ile rzeczy muszę dziś zrobić na komputerze, kiedy przypominam sobie jak jeden z informatyków zapowiedział, że będzie siedział w sobotę i coś tam programował, żeby nadrobić, a mnie nie będzie online, żeby w razie czego móc coś podpowiedzieć… Ba! Nie będzie mnie pod telefonem nawet… zgroza 🙂
Chwilę trwa zanim się uspokajam, a ciężka kula nerwów zlokalizowana w okolicach przełyku rozpływa się.

Wiecie, trochę mnie to przeraziło. W tym momencie zdałem sobie sprawę, że ja już nie umiem odpoczywać. Podpięty do internetu, cały czas zbieram różne informacje, przetwarzam je, organizuje, koordynuje itp. Nawet w weekend, który jest naturalnym okresem odpoczynku szukam tych informacji, a moje samopoczucie zależy od tego czy mam do nich dostęp czy nie.

Najgorsze jednak w tym wszystkim było to, że moje ciągłe życie online na tyle wryło się w mój rytm praca/zabawa/odpoczynek, że praktycznie nie było między nimi żadnej różnicy.

 • Jak nazwać okres „zabawy” z rodziną kiedy co chwilę zerkasz na telefon czy czasem ktoś nie napisał e-maila?
 • Jak nazwać okres „pracy”,  w której raz za razem zerkasz na Facebooka w poszukiwaniu śmiesznych rzeczy napisanych przez znajomych?
 • Jak nazwać okres „odpoczynku”, kiedy w łóżku przed snem jeszcze z odpalonym telefonem sprawdzasz wiadomości?

Z tym ciekawym spostrzeżeniem powiedziałem sobie staropolskie „chrzanię to”, wziąłem najmłodsze dziecko na spacer i poszliśmy na bazarek po świeże warzywa.

Kiedy świat zaczyna nabierać kolorów…

Wszystkim, którzy w tym momencie mówią: „Niezły głupek, mnie to nie dotyczy” proponuję zrobić prosty test.
Za każdym razem gdy „złapiesz się” na robieniu czegoś co w danym momencie nie należy do „okresu” w jakim się znajdujesz, wstań z krzesła, a na karteczce jakiejś zaznacz kreseczkę odliczając ile to już ich nabazgrałeś w ciągu dnia. Dlaczego wstawać z krzesła? Chodzi o to, żeby czynność ta była wyraźnie odnotowana przez Twój mózg, żebyś robiąc coś całkowicie niezwiązanego z tym co robisz, umiarkowanie śmiesznie wyglądającego dokładnie odnotowywał momenty kiedy Twoje rozbiegane myśli przeskakują nie tam gdzie powinny być.

Tymczasem wróćmy do mojego dnia bez sieci. Uzbrojony w wózek, dziecko i papierową kartę pamięci z listą zakupów, idę na bazarek. Po drodze zauważam, że faktycznie przyszła już wiosna. Co prawda pisali o tym w internecie ale teraz, będąc całym sobą w stanie „odpoczynku”, widzę, słyszę i czuję to w pełnej okazałości. A to ptaszek jakiś zaćwierka, a to motor zawyje… wiosna.
Powoli zauważam też, że zaczynam mieć nadmiary czasowe do wykorzystania. Te drobne i częste momenty, które poświęcałem na gromadzenie i obróbkę spływających informacji zaczynają kumulować się w odczuwalne odcinki czasu. Mając dodatkowy czas zaś, mogę zrobić dodatkowe rzeczy.
Szkrab w wózku zaczyna się nudzić… proszę bardzo wychodź i idź swoim tempem w dowolnie wybranym kierunku, mamy czas. Na bazarku mam czas na to żeby się rozglądnąć, poszukać najlepszych stoisk, poczuć klimat. Zapewniam, nie jest to jakaś czcza gadanina. Wejście w tłumek między stoiskami bez nosa zatopionego w odpaloną na telefonie przeglądarkę internetową daje szereg całkowicie różnych wrażeń, obcych współczesnym młodym ludziom. Jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, w tamtej chwili na bazarku odczuwam bliskość z otaczającymi mnie ludźmi – jakby nie było bliższymi i dalszymi sąsiadami.

Z praktycznego punktu widzenia, dzięki możliwości rozglądania się na wszystkie strony, zauważam, że na jednym ze stoisk można kupić ryż do sushi. Cena 10 zł za kilogram. Odnotowuję ten fakt, a kilkadziesiąt minut później sprawdzę w Almie i Globi, że taki sam ryż u nich kosztuje od 17.34 zł do 22.19 zł za kilogram. Dwukrotna przebitka cenowa, a przecież ten pan na bazarze też na tym ryżu zarabia.

Patrzcie, w internecie o tym nie pisali 🙂

Kiedy zaczynasz żyć w pełni…

Kolejny kryzys dopada mnie w okolicach 14-stej kiedy jadąc do znajomych na grilla muszę odpalić komórkę i włączyć GPSa.

Przyznam, że jestem dość słabo zorientowaną w terenie małpą i GPS traktuję jako wybawienie mnie z kłopotów. Ufam mu, choć zdarzyło mi się wyjechać na manowce i jechać leśnymi dróżkami słuchając ślepo urządzenia.

W momencie odpalenia, komórka informuje mnie o 19-stu nowych emailach, 3 sms’ach i jednym nieodebranym połączeniu. Sprawdzam tylko kto dzwonił (mama, nic ważnego) resztę komunikatów omijam szerokim łukiem no ale wiecie, już je widziałem. Już w mojej głowie rodzą się przypuszczenia, wątpliwości i swoisty głód wiedzy. Kto to i co mógł napisać. Przyznam, że przez moment jest ciężko i zastanawiam się czy nie zerknąć na chwilę chociaż i przeskanować tylko nagłówki wiadomości… Finalnie dojeżdżamy, a mi udaje się szybko wyłączyć komórkę, kątem oka dostrzegam jedynie że emailii jest już 22.

Po wyłączeniu czuję wyraźną ulgę i szybko wracam do rzeczywistości, która jest jak najbardziej realna. Spędzamy z rodziną cudowne popołudnie, a ja odnotowuję kilka bardzo ciekawych faktów, które normalnie by mi umknęły

 • Będąc off-line ani mój ani niczyj inny świat się nie zawalił. Mam wrażenie, że jest wręcz odwrotnie i świat mojej rodziny i znajomych staje się mocniejszy i bardziej trwały.
 • Godzę się z tym, że ludzie którzy obiecali coś tam zrobić, poradzą sobie beze mnie, wykorzystując tak jak ja swoje szympansie mózgi. Wiem, że informatyków mam dobrych, zastanawiam się dlaczego ja ich tak niańczyłem wcześniej rozwiązując wszelkie wątpliwości? Stwierdzam, że stanowczo za bardzo byłem względem nich nadopiekuńczy kosztem opiekuńczości względem najbliższych.
 • Nic, dosłownie żadna istotna informacja mi nie ucieknie. Wszystko jest magazynowane w postaci emailii, powiadomień FB czy nieodebranych połączeń. W czasie gdy będzie na nie czas, zajmę się nimi, przyswoję, odpowiem etc.
 • Będąc odłączony od sieci moje relacje z najbliższymi i znajomymi wchodzą na znacznie wyższy poziom. Wymiana doświadczeń, przemyśleń w świecie realnym to coś, czego w tak dużym stopniu dawno nie praktykowałem. 24h życia w świecie tylko realnym powoduje, że chcę tego jeszcze więcej. Tak jak swego czasu zachłysnąłem się internetem, tak teraz delektuję się każdą chwilą spędzoną w realu.

Dlaczego to zadziałało?

Na koniec dnia, zastanawiam się dlaczego u mnie to zadziałało tak dość sprawnie, a w przedstawionym przez Grzegorza przykładzie nie? Tam młodzi ludzie w zdecydowanej większości polegli nie kończąc eksperymentu, który trwał znacznie krócej niż moje 24h.

Myślę, że problemem może być tu brak odpowiednich wzorców. Świat mojego dzieciństwa to świat trzepaków, piłki nożnej i nieśmiertelnego stania pod oknem krzycząc „mamo, rzuć mi kanapkę”. Dzisiaj w szkole u syna widziałem ośmiolatka grającego na telefonie w jakąś grę, otoczonego gromadką oglądających. Dzisiaj dzieciaki nie krzyczą pod oknem, że są głodne. Dziś w ciszy wysyłają smsa do rodziców albo piszą na facebooku, że coś by zjadły… 🙂

Jestem świadomą małpą, która wie, że wszystko stale się zmienia. Nie mam nostalgicznych napadów wspominkowych gdzie z rozrzewnieniem zaczynam od „Za moich czasów to było lepiej…” albo „Starzejemy się…„. Dostrzegam jednak zagrożenie płynące z braku zachowania równowagi pomiędzy filarami naszego życia.

Żyjemy w czasach dynamicznych zmian na poziomie jednostek ale także i społeczeństw w skali mikro i makro. O ile dawniej człowiek funkcjonował na dwóch płaszczyznach:

 • duchowej
 • fizycznej

o tyle dziś należy dorzucić jeszcze płaszczyznę internetu, w którym funkcjonujemy na co dzień. Na naszych oczach dawny Homo Sapiens zmienia się w Homo Internetus. Ważne żebyśmy Internetem nie wypchnęli człowieczeństwa jakie w nas funkcjonuje od zarania dziejów, a co obrazuje poniższymi wykresami.

Wczoraj

Dziś

Jutro

Warstwa duchowa i fizyczna w miarę równo Internet kosztem duchowości i fizyczności Internet częścią człowieczeństwa

 

Jeszcze zajmę się głębiej tym tematem i na pewno będę go na blogu poruszał. Wszystkie rzeczy jakie u mnie zadziałają, żeby już dziś osiągnąć stan „jutra” będę opisywał. Wszelkie porażki… no cóż pewnie też ku przestrodze 🙂


Uwaga koniec testu: spójrz na zegarek.


Jak widzisz przeczytanie całości zajęło Ci niewiele – kilka minut. Jeśli w tym czasie odczuwałeś/odczuwałaś niepokój związany z Twoją nieobecnością na Facebooku czy na emailu, albo zerkałeś na komórkę czy aby ktoś czegoś nie napisał może to świadczyć o dwóch rzeczach:

 • Albo czytasz ten tekst w fazie innej niż powinieneś to znaczy w okresie „pracy” lub „odpoczynku”
 • Albo masz kłopot z właściwym rozgraniczaniem cykli dnia jakie powinno się przestrzegać.

I nie jesteś odosobniony :). Ja też nad tym pracuję, ostatnio intensywniej niż zwykle i z dobrymi skutkami. Przed nami długi weekend, proponuję Ci, na próbę w najbliższą sobotę wyłączyć się z internetu i poobserwować siebie i swoje odczucia. Po ostatnim moim „wyłączeniu” wiem, że wszystkie weekendy będą u mnie offline, bo daje to zdrowy odpoczynek szarym komórkom i doskonale ładuje akumulatory przed kolejnym tygodniem. Jest to też doskonały moment na nadrobienie zaległości w czytaniu błogosfery, książek czy wartościowym spędzaniu czasu z najbliższymi.

Będę Ci wdzięczny jeśli podzielisz się swoimi obserwacjami i odczuciami z „soboty bez internetu” 🙂

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe
 • Grzegorz Frątczak

  Ciekawy eksperyment 🙂 Podobają mi się Twoje odczucia… Chyba zacznę twojego przypadku używać na moich warsztatach 😀
  ps. jedna rzecz mnie zastanawia: dlaczego masz włączone na komórce powiadomienia o nowych wiadomościach? Polecam wyłączyć automatyczne pobieranie!

  • O widzisz. Człowiek stary to i wolno kojarzy… Zapomniałem o najprostszym rozwiązaniu. Żona podpowiedziała jeszcze jeden sposób. Jako że często zerkam na telefon, przechodząc obok niego, zasugerowała, żeby odłożyć komórkę w jakieś nietypowe miejsce najlepiej w części mieszkania nie na głównych szlakach komunikacyjnych. 🙂

   • Grzegorz Frątczak

    Odkładanie w nietypowe miejsca… potem jeszcze trzeba tylko pamiętać gdzie 😀

    • 🙂 Jedno nietypowe poza szlakiem komunikacyjnym, tak żeby dotarcie do komórki zajęło kilka kroków… sprawdzę w najbliższą sobotę.