4 książki warte polecenia

Witam po dłuższej nieco niż zazwyczaj przerwie, spowodowanej zagadnieniami biznesowymi jak i lekturą kilku bardzo interesujących książek, jakie ubogacą naszą szympansią bibliotekę.

miłym

Bycie miłym to przekleństwo – Jacqui Marson

Podtytuł książki „Jak nauczyć się asertywności i z łatwością mówić Nie„, bardzo dobrze oddaje to czym książka jest dla czytelnika.

Autorka to brytyjska psycholożka, od lat zajmująca się swoją branżą. W książce udaje jej się, w sposób przyjazny dla czytelnika, przedstawić analizę zjawiska braku asertywności, wskazać na jego przyczyny i podać porady dla osób borykających się z problemem braku asertywności.

To właśnie porady i konkretne ćwiczenia są główną siłą tej książki, którą mogę z czystym sumieniem polecić. Książka to światowy bestseller, czemu nie ma się co dziwić.

Jedynym minusem książki, jest to, że autorka jest Brytyjką, i jako Brytyjka podaje przykłady z życia nieco odrealnione moim zdaniem od polskiej rzeczywistości. Nie ujmuje to jednak wartości książki i zawartym w niej sposobom pozwalającym popracować nad sobą i zwiększyć swoją asertywność, nie umniejszając swojej kulturze osobistej, czy postrzeganiu przez innych jako człowieka pomocnego dla innych.

 

małpa

Małpa w każdym z nas – Frans de Wall

Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?

Autor to duński prymatolog – trudne słowo, które przy okazji poznałem – czyli badacz ssaków naczelnych. Od lat zajmuje się szympansami i badaniem ich zachowań, które… okazuje się wcale nie są tak odległe od naszych ludzkich.

Chcemy czy nie, odrobina szympansa jest w każdym z nas a dokładniej mówiąc ponad 98% nas to szympansy. Jak widać całkiem sporo. Dlatego warto przyjrzeć się zachowaniom naczelnych i odnieść je do naszych ludzkich odruchów. Autor robi to w bardzo przystępny i ciekawy sposób, a analiza zachowań szympansów jest tylko pretekstem do wejrzenia w głąb natury ludzkiej.

Interesujące przykłady zachowań tych ze świata zwierzęcego i tych ze świata ludzi, stanowią bardzo ciekawe połączenie, które według mnie, stawia naczelne w zupełnie innym świetle. Szympansy tak jak ludzie potrafią kochać, współczuć, pomagać ale także knuć intrygi, zawierać koalicje czy uprawiać wyuzdany seks.

Książka ta, z pewnością jest warta polecenia, wszystkim lubiącym zagadnienia społeczne i psychologiczne.

paradoks

Paradoks szympansa – Steve Peters

Kolejna książka warta polecenia z małpą w tle 🙂

Profesor Steve Peters podszedł do analizy ludzkiej psychiki w sposób „technologiczny”. Nasz mózg podzielił na trzy kluczowe obszary:

  • komputer
  • szympans
  • człowiek

Komputer – to ta część naszej głowy, w której przechowujemy nasze wspomnienia i wzorce zachowań. To do niej sięgamy najczęściej, podejmując decyzje co do działania. Zaglądanie tam nie wymaga wysiłku z naszej strony, to ona decyduje, że jak usłyszymy, „skręć w prawo”, włączamy kierunkowskaz, patrzymy w lusterko i skręcamy kierownicą koła samochodu. To ona też decyduje, że jeśli po wykonaniu tych czynności usłyszymy „w drugie prawo”, mówimy „och…”, zmieniamy kierunkowskaz, i zaciskamy kciuki, żeby udało się skręcić w drugą stronę.

Szympans – to przednia część głowy, płat czołowy, odpowiedzialny za instynktowne zachowania. Instynktowne i emocjonalne. Zbyt często dopuszczany do głosu powoduje, że jesteśmy impulsywni, wszystko nie po naszej myśli nas drażni, a nasze zachowanie wobec innych osób staje się nie do wytrzymania.

Człowiek – to nasza najlepsza część mózgu. Część, która podejmuje najlepsze dla nas i naszego rozwoju decyzje długoterminowe. Odpowiada za logiczne myślenie i jest uruchamiana zawsze wtedy kiedy uruchamiany jest emocjonalny szympans. Problem w tym, że szympans w naszej głowie, co potwierdzają badania rezonansem magnetycznym, uruchamiany jest 5 razy szybciej niż człowiek. To dlatego – osoby impulsywne – tak często po jakimś czasie, powtarzają sobie „a mogłem cholera postąpić inaczej…”

Książka ta to bardzo ciekawy poradnik jak radzić sobie z impulsywnym Szympansem w naszych głowach, nie walczyć z nim, bo to nie ma sensu ale ucywilizować, co pozwoli nam podejmować najlepsze dla nas decyzje. Najbardziej logiczne i przemyślane.

lew

Wszystko da się naprawić – Lew Starowicz

Autora myślę, nie trzeba nikomu przedstawiać.

Przyznam, że to książka, która mnie zaskoczyła. Rozpoczynając ją, przez myśl mi nie przeszło, że będzie to książka przydatna dla Kierowników Projektów i warta polecenia. Jednak jest.

Profesor Lew Starowicz, w bardzo przystępny sposób rozprawia się z problemami relacji damsko męskich w związkach. Problemami jakie mogą się pojawić w życiu każdego z nas. Z rozwagą i wyczuciem proponuje rozwiązania, najbardziej nawet drażliwych kwestii. Nie bez znaczenia pozostaje fakt języka jakim książka jest napisana, języka pełnego humoru ale i powagi w miejscach gdzie powaga jest wymagana.

Książkę tę polecam wszystkim, będącym w związkach lub planujących kiedyś założyć rodziny. Rodzina to jeden z głównych (poza pracą i odpoczynkiem) filarów naszego życia. Dobre i zdrowe relacje w związku, procentują na nasze życie i na to jak jesteśmy postrzegani w pracy, tak więc relacje przepełnione miłością i wzajemnym szacunkiem realnie wpływają na jakość naszego życia.

Warto o tym pamiętać, warto też od czasu do czasu wracać do tej książki, przypominając sobie o tym CO JEST NAPRAWDĘ WAŻNE W NASZYM ŻYCIU, ale tak naprawdę naprawdę ważne 🙂

 


To wszystko na dziś. Niedługo kolejne posty 🙂
Jeśli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze swoimi znajomymi, korzystając z ikonek poniżej.

Pozdrawiam Serdecznie!


Podziel się ze znajomymi, to takie miłe