Dostarczyciele pytań – jak sobie z nimi radzić?

W każdej większej firmie, podczas realizacji projektu wcześniej czy później natrafisz na człowieka, który jest mistrzem w zadawaniu pytań. Pytań, na które Ty musisz odpowiedzieć. Bywa także, że na ten typ osobowościowy trafisz także w swoim zespole. Bez względu na to, w jakim miejscu procesu decyzyjnego znajduje się taka osoba możesz jednego być pewien – będzie generowała problemy.

W roku 1944 Amerykański wywiad wojskowy przygotował prostą instrukcję dla sabotażystów1, która za namową dyrektora OSS Williama J. Donovana była dystrybuowana wśród wrogich Stanom Zjednoczonym społeczeństwach. Opisane zachowania, dobrze zorganizowane potrafiły destabilizować sytuację w całych krajach.

Liczący 32 strony dokument zawiera między innymi takie wytyczne:

 1. Kierownicy i dyrektorzy: Celem zmniejszenia morale wśród pracowników bądź miły dla pracowników nieefektywnych. Dawaj im nieuzasadnione awanse. Krytykuj pracowników wydajnych; niesprawiedliwie i krzywdząco narzekaj na wykonywaną przez nich prace.
 2. Pracownicy: Pracuj powoli. Myśl o sposobach zwiększenia ilości ruchów, jakie wykonujesz podczas pracy. Używaj lekkiego młotka zamiast ciężkiego, małych niewygodnych kluczy zamiast dużych i poręcznych w użytkowaniu.
 3. Spotkania biznesowe: Jeśli to możliwe, referuj wszystkie sprawy do zebranych na sali osób, do „przyszłej analizy i rozważań”. Zbieraj tak dużo ludzi jak to tylko możliwe, twórz tyle procedur i biurokracji ile jesteś w stanie. Organizuj i kontynuuj konferencje w momencie, gdy są inne, niecierpiące zwłoki rzeczy do zrobienia
 4. Telefony: W biurze, domu, opóźniaj przełączenie rozmowy tak długo jak to tylko możliwe, podawaj błędne numery, rozłączaj ludzi bez ostrzeżenia, lub zapominaj rozłączyć rozmowy tak by nie można było użyć linii ponownie.

i tak dalej. Instrukcja jest bardzo ciekawa i zawiera kwestie z różnych dziedzin życia społecznego. Jej lektura – mimo upływu lat – może dostarczyć Ci wiele sposobów na to jak skutecznie dezorganizować prace firmy. Skutecznie i bez wzbudzania niepotrzebnych podejrzeń względem Twojej osoby. Może także dostarczyć Ci wiedzę, jak właściwie identyfikować jednostki, które być może nawet nieświadomie, niszczą prace całego Twojego zespołu. Dziś omówię jeden ze sposobów „sabotowania” prac zespołu projektowego, jaki może być realizowany nawet w sposób nieświadomy przez:

 • Członków Twojego zespołu
 • Osoby z zewnątrz
 • Przez Ciebie samego.

Dlaczego zadawanie pytań jest złe?

No właśnie. Kierownik Projektu wdrażający zmiany to osoba, która stale boryka się z problemami, którym musi stawić czoła. Bez umiejętności zadawania dobrych pytań nie poradzi sobie moim zdaniem z wdrożeniem niczego, bardziej skomplikowanego niż prosta aplikacja www. Z pewnością też, nie będzie to wdrożenie przyjemne dla niego i dla otoczenia. Dodatkowo, zważywszy, że niejednokrotnie taki KP natrafia na „opór materii” (zwłaszcza w dużych firmach z długoletnią tradycją i przyzwyczajeniami), umiejętne zadawanie pytań jest dla projektu kluczowe. Dlaczego więc uważam, że zadawanie pytań jest złe?


Otóż, zadawanie pytań jest złe, jeśli za zadanym pytaniem nie idzie nic więcej. Nie ma według mnie nic gorszego w projekcie niż sytuacja gdzie trafiamy na osobę, która jedynie zadaje pytania i oczekuje odpowiedzi od innych. Tego typu zachowanie – a jest to zachowanie nad wyraz częste – to torpedowanie całego projektu. Dlatego uważam, że tego typu osoby nie powinny brać udziału w pracach nad projektem bez wcześniejszej zmiany podejścia biznesowego.


W Polsce, 75% realizowanych projektów to projekty, które mają przekroczony budżet i czas realizacji, lub jednocześnie budżet i czas2.

projekt

Ośmielam się twierdzić, że spora część tych projektów to projekty „załatwione” przez wspomnianych wyżej „zadawaczy pytań”. Osoby takie to kwintesencja wytycznych z omawianej wyżej instrukcji sabotażysty wydanej przez CIA. Jako KP powinieneś być szczególnie mocno uczulony na tego typu zachowania, które nie zawsze są wynikiem złej woli pracownika, więcej, przeważnie wypływają one nawet z dobrych chęci, są wynikiem gorliwości i troski, członków zespołu.
Poniżej, omówię kilka sposobów na to jak ja rozpoznaje i jak leczę „sabotażystę” projektowego. Nie będę jednak wobec Ciebie uczciwy, jeśli nie wspomnę, że są jednak i przypadki beznadziejne, osoby, których nie da się zmienić, lub ich zmiana ciągnie za sobą zbyt duże koszty. Jak jednak mawia pewna mądra kobieta

swiata-nie-zmienisz

…i na tych „paskach”, które możemy zmienić, naprawić, skupimy się w dalszej części artykułu.

Jak rozpoznać sabotażystę?

Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Mało tego, nawet, jeśli nie analizujesz członków zespołu projektowego pod tym kątem, wcześniej czy później będziesz w stanie określić czy wybrana osoba sabotuje czy nie sabotuje projekt. Po prostu zaczniesz myśleć o niej w samych negatywach, dostrzegać tylko niepowodzenia i skupiać się na jej błędach i unikać konfrontacji. To normalna reakcja obronna, choć moim zdaniem, doprowadzenie do takiego stanu w relacjach z Twoim pracownikiem to Twój duży błąd a nie błąd pracownika. Warto, moim zdaniem stale szkolić się w wyczuwaniu takich sytuacji. Cechy i zachowania pracownika, jakie powinny wzmóc Twoją czujność to:

 • Czy uczestnik projektu zadaje pytania z dziedziny, w której jest ekspertem, czy też leci po całości nie bacząc czy ma pojęcie z danej dziedziny czy nie?
 • Czy zadając pytanie – lub poddając w wątpliwość jakąś kwestię – podaje proponowane rozwiązanie, lub wskazuje osoby/miejsca gdzie odpowiedzi należy szukać?
 • Czy jego wypowiedzi są podszyte nadmiernym sarkazmem?
 • Czy jego wypowiedzi nie są jedynie, wypowiedziami niewnoszącymi nic do toczonej dyskusji?

Nade wszystko jednak pamiętaj, że powyższe punkty mogą, ale nie muszą być objawem złej woli pracownika – pisałem już o tym i będę jeszcze powtarzał, bo to niezwykle ważne. Zadawanie pytań, może także wynikać z nadmiernej troski o projekt i powinieneś umieć to wyczuć, bo rozwiązanie problemu jest różne w zależności od jego genezy.
Ogólnie zaś można przyjąć założenie, że:


Sabotażysta pyta. Człowiek pracujący szuka odpowiedzi.


Jak wyleczyć sabotażystę?

Król Akbar miał w zwyczaju zadawać swoim dworzanom trudne i podchwytliwe pytania, które wymagały od nich sporego wysiłku umysłowego. Pewnego razu zadał pytanie tak trudne, że wszystkim regularnie opadły szczęki. 

Król patrzył przenikliwym wzrokiem na swych dworzan, ci zaś jeden po drugim opuszczali głowy ze wstydem szukając na podłodze odpowiedzi na zadane przez Króla pytanie. Tak się zdarzyło, że w tym momencie do sali tronowej wszedł młody paź, który znając naturę Króla szybko zorientował się w sytuacji i poprosił o powtórzenie pytania by móc spróbować na nie odpowiedzieć.

Król powtórzył więc pytanie ponownie: „Ile kruków znajduje się w naszym mieście?”

Młody paź, bez zastanowienia odpowiedział Królowi: „W naszym mieście jest 50347 kruków mój Panie”

„Jak możesz być tego tak pewien?” Zapytał zdziwiony Król Akbar, na co niczym nieskrępowany paź odpowiedział

„Mój Panie, karz swoim ludziom policzyć kruki. Jeśli zliczą ich więcej, oznacza to, że do miasta przybyli ich krewni w odwiedziny, jeśli mniej, znaczyć to będzie, że nasze kruki odleciały odwiedzić swoich bliskich mieszkających poza miastem.”

Król Akbar był bardzo zadowolony z błyskotliwej odpowiedzi młodego pazia.


Tak jak Król Akbar dręczył pytaniami swoich dworzan, tak Ty i Twój zespół może być dręczony przez „projektowego sabotażystę”, który (powtórzę to do znudzenia ponownie 🙂 może nawet nie być świadomy tego, jak bardzo szkodzi projektowi. Dobrym rozwiązaniem „ad hoc” na tego typu sytuacje jest postawa wspomnianego wyżej pazia. Szybka i błyskotliwa odpowiedź bardzo dobrze rozbraja miny, jakie zastawia sabotażysta i uwalnia u pozostałych członków zespołu, odpowiedni tok rozumowania, jaki będzie potrzebny do rozwiązania problemu.

Podejście takie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kryzysów grupowych. Gdy trudne, i niejednokrotnie trafne pytanie, padnie w grupie osób (na spotkaniu czy na emailu z milionem osób w kopii) potrafi zawisnąć w powietrzu i zagęścić atmosferę. To niebezpieczne sytuacje, których lepiej unikać, a pierwszym krokiem, jaki warto wykonać to właśnie rozładowanie napięcia celnym żartem.

Wspominam sytuację z pracy w Citibanku, gdzie siedząc w małym pokoiku koordynatorów projektów w pewnym momencie jeden z nich w nerwach zaczął krzyczeć do przełożonego: „…to co ja mam zrobić? Nie mogę zrobić 100 rzeczy na raz, z czego mam zrezygnować?” Wiecie, ogólnie sytuacja nieciekawa, w pokoju zrobiło się naprawdę cicho, po czym z sali ktoś rzucił „Możesz zrezygnować z obiadu”.

I w tym momencie to wystarczyło. Z gęstej jak fasolka po bretońsku mojej żony3 atmosfery, momentalnie wyszliśmy na etap żartowania i rozluźnienia. Szybko też rozdzieliliśmy zadania po innych skupiając się na znalezieniu rozwiązania, a nie skupiając się na artykułowanym problemie.

Alternatywa – jeśli nie padłby żart sytuacyjny – to tak zwana „rozmowa dyscyplinująca”, nieciekawa przez kilka dni atmosfera, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości odczuwane przez członków zespołu projektowego.

Trzeba tu jednak – moim zdaniem – uważać, żeby nie przesadzić z taką odpowiedzią. Żarty, nie mają żadnej wartości poza rozładowaniem atmosfery. To jedynie dobry początek do poszukiwania finalnych rozwiązań problemów.

Co robić jak już rozładujemy atmosferę?

To proste, spróbujmy od razu znaleźć rozwiązanie problemu, przed jakim stanęliśmy. Tutaj można skorzystać z efektu kuli śniegowej, jakim będzie podanie pod rozwagę rozwiązania, jakie wymyślimy.
Uwaga! Rozwiązanie to nie musi być ostateczne. Wystarczy, że będzie poważne i na tyle mądre, że zespół przestanie rozpatrywać je w kategorii żartu (ten etap mamy już za sobą), a zacznie myśleć o nim jak o odpowiedzi na pytanie, jakie przed chwilą zadał nasz nieświadomy swojej roli „sabotażysta projektowy”. Alternatywna droga to droga „ESKALACJI” problemu. Przyznam, że jak słyszę słowo „eskalacja” w kontekście prowadzenia projektów, śmieszy mnie to 🙂

Eskalacja konfliktu – sytuacja, w której silne stany emocjonalne oraz chęć zwycięstwa zaczynają dominować w sytuacji konfliktowej, powodując uczucie wzajemnej wrogości stron wobec siebie. Strony przestają się skupiać na źródle konfliktu a zaczynają przybierać względem siebie bardzo silną postawę antagonistyczną4.

Korporacyjne „ścieżki eskalacji” to jedne z bardziej zabawnych dokumentów. Serio, jeśli ktoś lubi się pośmiać, taka lektura to prawdziwy rarytas :).
„Jeśli po wysłaniu zapytania do jednostki X nie otrzymujesz merytorycznej odpowiedzi w czasie Y zgłoś sprawę przełożonemu dodając w kopii wiadomości przełożonego jednostki X oraz osobę zainteresowaną, która nie udzieliła odpowiedzi w wyznaczonym terminie…” Piękne prawda? Tego typu kwiatki to codzienność w dużych korporacjach zupełnie tak, jakby eskalowanie konfliktu można było okiełznać procedurą :).

Podsumowując, jeśli przytrafi nam się taka sytuacja, gdzie zadane pytanie powoduje gęstą atmosferę, spróbuj wykonać dwie rzeczy:

 1. Rozładuj napięcie zabawną odpowiedzią niekoniecznie poważną
 2. Po rozprężeniu napięcia, zaproponuj rozwiązanie, które zachęci innych do kreatywnej dyskusji o problemie.

Zrób tak i sprawdzaj rezultaty. Jako Kierownik Projektów powinieneś dobrze czuć swój zespół projektowy. Wykorzystaj to by wprowadzić odpowiednią atmosferę profesjonalizmu i kreatywności. Nade wszystko pamiętaj, że „profesjonalizm” nie oznacza „nadęcia”. Można być profesjonalistą i podchodzić do wyzwań projektowych na luzie.

 

To wszystko w przypadku pytań pojawiających się grupowo. Co jednak zrobić, gdy nasz „sabotażysta” nęka tylko nas pytaniami, na które oczekuje odpowiedzi? Możemy albo cały czas odpowiadać albo… zrobić coś, co zamieni nam sabotażystę w wartościowego pracownika 🙂

Przede wszystkim EDUKACJA.
Pamiętaj, że nasz „Sabotażysta”, ta nasza „piąta kolumna”, ale też to także osoba, która najpewniej święcie wierzy w to, że swoim zachowaniem dobrze przyczynia się projektowi. Do pewnego stopnia powinno to być tolerowane, ponieważ nie ma nic gorszego jak zastraszony przed zgłaszaniem uwag pracownik.

W tym momencie na barkach Kierownika Projektu ciąży odpowiednie pokierowanie pracownikiem i nauczenie go odpowiednich nawyków. Naukę możesz przeprowadzić na dwa sposoby:

zły vs dobry

Zdecydowanie rekomenduję opcję „na cicho”. Z szacunkiem do pracownika i samego siebie. W podsumowaniu wpisu omawiam moje sposoby na skuteczną edukację pracownika.

Co jeśli sam jesteś sabotażystą?

No dobra na koniec najcięższy przypadek 🙂

Może się, zdarzyć, że czytając wcześniejszy punkt dotyczący tego jak rozpoznać sabotażystę, podskoczysz do góry wykrzykując „Tak to ja!”. Dobrze, jeśli zdasz sobie z tego sprawę i zechcesz to zmienić, niezbyt dobrze moim zdaniem, jeśli uważasz to za stan normalny 🙂

Jedną z ważniejszych ról Kierownika Projektu, jaką moim zdaniem, powinien cechować się dobry KP to rola wiecznego poszukiwacza rozwiązań. Taki poszukiwacz powinien swoim zachowaniem dawać innym motywując ich do takiego samego zachowania.

Dlaczego swoim zachowaniem, skoro może zlecić pracownikowi wykonanie zadania poszukania rozwiązania? Ano, dlatego że z własnego doświadczenia widzę jak działa „przykład”, a jak działa „polecenie”. „Przykład” to coś, do czego dążymy i następnym razem sami podejmiemy odpowiednie działania, by osiągnąć pokazany nam przez przełożonego wzór do naśladowania. „Polecenie” to coś, co wykonamy, chcąc jak najszybciej zapomnieć o nieinteresującej nas czynności, jaką wykonujemy. Dodatkowo „polecenie” nie ma siły wyrobienia w pracowniku nawyku. Nie można komuś polecić, żeby zachowywał się w określony sposób, przynajmniej nie można osiągnąć by było to zachowanie trwałe. Nakazując pracownikom bycie kreatywnym w poszukiwaniu rozwiązań problemów, przed jakimi stają, otrzymacie karykaturę zaangażowania.

Ciekawość i poszukiwanie rozwiązań, dobry KP powinien w moim odczuciu najpierw wyrobić w sobie sam, dopiero potem uczyć tego innych. Osobiście nie znam projektu, który można zrealizować od A do Z zgodnie z procedurami i bez konieczności poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Dlatego moim zdaniem jest to tak ważne z punktu widzenia prowadzenia projektu przez KP.

Podsumowanie


O ciekawości, dużo bardziej interesująco mówi prof. Michael Fleisher w rozmowie z Andrzejem Tucholskim

— Źródła i przypisy
1 – cia.gov/news-information/featured-story-archive/2012-featured-story-archive/CleanedUOSSSimpleSabotage_sm.pdf
2 – Jarosław Żeliński – konferencja „Jak stworzyć analityka?”. 26.10.2016 requirements.org.pl/Spotkania/2016-10-26/materia%C5%82y.html
3 – to bardzo dobra fasolka. Fasolki po bretońsku właśnie takie powinny być, tak, że łyżka ma w nich stać.
4pl.wikipedia.org/wiki/Eskalacja_konfliktu

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe