Ekspert czy kierownik projektu?

„Gdzie jest misio?”, rzuciłem dziś rano w powietrze szukając dla córki jej misia przed wyjściem do żłobka. Misia szukałem już jakiś czas i muszę przyznać, że pytanie to było raczej wyrazem bezsilności niż chęcią uzyskania odpowiedzi. Ku mojemu zdziwieniu, moje szympansiątko od razu odpowiedziało „a półce” i faktycznie miś tam był, na półce, gdzie najpewniej nieprędko bym zajrzał.

Niedawno też, już w świecie dorosłych, miałem podobną sytuację gdzie utknąwszy z jakimś technicznym zagadnieniem zadałem pytanie na kanale ogólnym komunikatora, a nie dedykowanym dostępnym dla mnie i wspólnika. Co ciekawe po kilku minutach dostałem odpowiedź od nowego informatyka jaki z nami współpracuje. I nigdy bym się nie spodziewał, że zna On rozwiązanie mojego problemu, nie dlatego, że nie wierzę w Jego możliwości. Wierzę, ale problem dotyczył czegoś całkowicie innego niż to jakie wymagania stawialiśmy na ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Dlaczego o tym piszę?


Powyższe przypadki dość dobrze obrazują problem, jaki może dotyczyć mniej doświadczonych Kierowników Projektów, a i tym bardziej doświadczonym, jak widać, także może się przydarzyć. Chodzi o przekonanie konieczności posiadania „wszechwiedzy”, lub przynajmniej nie pokazywania członkom zespołu, którym się zarządza, że czegoś się nie wie.

Obawa przed pokazaniem „słabości”, (celowo piszę w nawiasach, brak wiedzy nie jest żadną słabością) może mieć podłoże ambicjonalne, mogą być też związane z obawą przed utratą stanowiska te zaś – w przypadku świeżo mianowanych KP – mogą być wynikiem błędnie przeprowadzonego awansowania pracownika w firmie.

Uważam, że niewiele jest gorszych rzeczy od mianowania Kierownika Projektu osoby, która w zespole projektowym ma największą wiedzę techniczną i żadną inną. Jeśli takie jest kryterium wyboru lidera to jest to najprostsza droga do rozłożenia projektu i zespołu na łopatki.

Kierownik Projektu nie może obawiać się swojej niewiedzy

Jeśli to robi nigdy nie zbuduje zespołu sprawnie realizującego zadania przed jakimi przyjdzie im stawać. Szkody jakie wyrządza tak pojmowane kierowanie projektem to szkody dla wszystkiego i wszystkich.

Szkody dla siebie.

 • Nie da się żyć w ciągłym napięciu i obawie przed wyimaginowaną utratą stanowiska w postaci zwolnienia za brak odpowiednio dużej wiedzy technicznej.
 • Nie da się umieć wszystkiego i orientować się w każdym zagadnieniu od technikaliów po zagadnienia prawne, w stopniu umożliwiającym odpowiedzi na każde zagadnienie.
 • Drążenie każdego tematu i odnajdywanie potrzebnej wiedzy (jest dostępna w internecie) odbije się na innych zadaniach, na Twoim czasie wolnym, na Twojej rodzinie etc.
 • Przyjmując taką rolę na siebie, w krótkim czasie zaczniesz czuć się osamotniony w myśl zasady „jak nie ja to zrobię to nikt tego tak dobrze nie zrobi”.
 • Możesz obawiać się wziąć  urlop 🙂

Szkody dla innych.

 • Cofasz w rozwoju ludzi, którzy szybko nauczą się „nie myśleć”, czekając na wytyczne od Ciebie.
 • Niszczysz zaangażowanie w projekt i jego realizację przez poszczególnych członków zespołu.
 • Nie pytając innych i nie wdrażając ich pomysłów, z czasem upośledzasz ich naturalną umiejętność podejmowania ryzyka i odpowiedzialności za swoje działania.

Szkody dla projektu.

 • Końcowy efekt nie będzie tak dobry jak mógłby być.
 • Nie pytając innych generujesz opóźnienia.
 • Nie budujesz zespołu projektowego.

Nie bójmy się pytać?

Zadawanie pytań traktuj nie jako okazywanie słabości, ale jako świetną możliwość budowania zespołu. Twórcze działanie grupy to najlepszy jej integrator.

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe