Nie mówię „Nie”

Mówię tak

7.11.1966 John Lenon po raz pierwszy spotkał się z Yoko Ono. Jak mówił w późniejszych wywiadach, momentem, który zdecydował o tym, że został w Galerii, czego konsekwencją była ich późniejsza miłość, była chwila kiedy obejrzał dokładniej jedną z jej instalacji artystycznych.

Całość wyglądała tak, że na podłodze stała mała drabinka, na suficie zaś wisiał mały obrazek, obok którego powieszone było na łańcuszku szkło powiększające. Żeby zobaczyć co jest namalowane należało wejść na drabinę i spojrzeć przez lupę. John Lenon to zrobił, odkrywając na powieszonym obrazie namalowane jedno proste słowo. „Yes”.

Jak później powiedział, poczuł po tym ulgę kiedy po wejściu nie zobaczył „Nie”, „Spieprzaj” albo czegoś w tym rodzaju. Było tam napisane proste słowo „Tak”.

It’s a great relief when you get up the ladder and you look through the spyglass and it doesn’t say ‚no’ or ‚fuck you’ or something, it said ‚yes’.1

Ta piękna historia miała miejsce w Londynie, niesie nam myślę wspaniałe przesłanie, nad którym warto chwilę się pochylić.

Czym jest „Nie”?

John Lenon poczuł ulgę widząc napis „Yes”.
Czy zatem „No”, niosłoby ze sobą jakiś tajemniczy przekaz negatywnej energii, który może wpływać na nas i nasze postrzeganie świata? Artyści, to osoby dużo bardziej wyczulone, empatyczne, tak więc może ich postrzeganie rzeczywistości jest z jednej strony „pełniejsze”, z drugiej strony będąc osobami wrażliwymi, są Oni bardziej narażeni na „ciosy” z zewnątrz.

Robert W. Shrauf – docent na Pennsylvania State University, przeprowadził ciekawe badania lingwistyczne, których wyniki nie napawają niestety optymizmem.
Osoby badane zostały podzielone na dwie grupy wiekowe. 20-sto i 60-cio latkowie mieli za zadanie w przeciągu dwóch minut powiedzieć tak dużo słów oznaczających emocje ile tylko im się uda. Co się okazało?

Niezależnie od grupy wiekowej czy kulturowej (badano ludzi w Meksyku i Chicago) 50% słów to słowa wyrażające negatywne emocje. Tylko 30% pozytywne i 20% neutralne. Przyznam, że z jednej strony nie dziwi mnie to, z drugiej przeraża.
Opowiadając o emocjach dużo łatwiej jest nam wyrazić te negatywne niż pozytywne2.

Dlaczego negatywne komunikaty są złe?

W samym mówieniu „Nie”, nie ma niczego złego, dopóki jest to wyraz naszej asertywności. W przypadku asertywności jednak, mamy pewność, że nasz rozmówca nie odbierze komunikatu jako agresywnej formy komunikacji. Umiejętna odmowa nie stwarza takich problemów.

Inaczej ma się sprawa w przypadku gdy krytyka zachowań innych osób przychodzi nam zbyt łatwo a wyraz „Nie”, pojawia się zbyt często w naszych wypowiedziach. Liderom projektów doradzam używanie „Nie” tak jak malarze używają koloru czerwonego na swoich obrazach… z dużą dozą ostrożności i rozwagi.

To jak dobrane słowa i komunikaty jakich udzielamy innym osobom wpływa na relacje, to temat poruszany przez wielu psychologów. Wpływ na innych jaki ma nasza negacja, dobrze widać na przykładzie dzieci. Brak wsparcia ze strony rodziców może mieć katastrofalne skutki w przyszłości co dobrze obrazuje film fundacji „Rodzice przyszłości

Jak zatem rozmawiać z innymi?

Niezależnie od tego czy jesteś rodzicem wychowującym dziecko, czy kierownikiem zespołu projektowego nie zapominaj o jednym:

To czy dziecko/pracownik w przyszłości podziękuje Ci za czas jaki razem spędziliście zależy tylko od Ciebie.

Jeśli dasz plamę to wiedz, że to Twoja wina. Nie dziecka, nie pracownika. Twoja.
Wychowanie pracownika to także – a może nawet przede wszystkim – umiejętne prowadzenie rozmowy i używanie właściwych komunikatów, zwłaszcza w przypadku, gdy musisz się z pracownikiem nie zgodzić lub gdy zrobi coś co zasługuje na reprymendę.
Wróćmy na chwilę do „wychowania dzieci”. Ciekawe zestawienie fraz właściwych i niewłaściwych, znalazłem na tym filmie:

Bardzo pouczające prawda?

Spróbujmy to przenieść na grunt relacji kierownik – pracownik. Poniżej przedstawię kilka często spotykanych zdań jakie zdarza się słyszeć w firmach i ich lepsze, moim zdaniem, odpowiedniki.

Jak słyszymy? Jak mogłoby być?
Źle to zrobiłeś. Ja bym to zrobił inaczej.
Całkowicie nie tak Może podejdźmy do tego inaczej
Jak długo muszę jeszcze na to czekać? Rozumiem, że to niełatwe zadanie, kiedy mogę liczyć na koniec?
Brakuje Ci kompetencji do zrobienia tego To trudne zadanie, doceniam to że chcesz się go podjąć. Może na początek coś łatwiejszego
Wszyscy już to zrobili oprócz Ciebie Spróbuj to dziś zamknąć. To ważne dla nas wszystkich.

Tego typu przykłady można dowolnie mnożyć. Jak widzicie, wypowiedzi jakie będą lepsze w komunikacji kierownik <-> pracownik to komunikaty oparte na zrozumieniu drugiej osoby, szacunku i empatii. Nic nowego, prawda? :).

Dlaczego zatem tak często jako Kierownicy Projektu dopuszczamy komunikację z podwładnymi ostrą, napiętą i nacechowaną komunikatami negującymi wszystko i wszystkich?

Dlaczego jestem kutwą?

Dwie główne przyczyny jakie uważam za kluczowe w tej kwestii to:

  • brak czasu
  • przekonanie, że „szorstkie” komunikaty są skuteczniejsze.

Czasu nie przeskoczymy. Doba ma 24 godziny i choćby nie wiem co, więcej mieć nie będzie. To jak działasz, co robisz i ile masz czasu zależy od Twojej organizacji pracy. Ta kwestia to temat rzeka. Nie raz będę go tu na blogu poruszał, na teraz, dam Ci jedną radę jaka u mnie sprawdziła się bardzo dobrze i pomogła wyjść ze stanu „O matko ile ja mam na głowie do zrobienia” i przejść do stanu „Jest dużo, ale wiem co i jak robić, dam radę”. Chcąc poprawić jakość i efektywność swojej pracy ogranicz do minimum wszelkie rozpraszacze jakie mogą Cię dopaść. Najlepiej zredukuj je do zera.

  1. Wyłącz outlooka
  2. Wyłącz komórkę (tak wyłącz a nie tylko odłóż na bok)
  3. Wyloguj się ze skype
  4. Wyloguj się z facebooka
  5. Wyłącz na komputerze wszelkie powiadomienia typu „push”

Po takim ograniczeniu rozpraszających Cię bodźców, przystąp do realizacji zadań jakie przed Tobą stoją. Zdziwisz się jak dobrze będzie Ci się pracowało.

Drugą wspomnianą wyżej przyczyną jest nasze przekonanie, że ostry szef to szef skuteczny. Być może tak dawniej bywało. Skuteczny szef lat 90-tych ubiegłego wieku, to szef przedstawiany jako kapitan okrętu, znający odpowiedzi na wszelkie zagadnienia, potrafiący szybko i skutecznie wskazać właściwe rozwiązanie. Taki „One man army”.

Milennialsi jednak takiego typu zarządzania nie kupują. Zresztą, millenialsi czy nie, tego typu zarządzanie na dłuższą metę nie ma prawa się sprawdzić. To nie jest kwestia CZY zrobisz błąd i podejmiesz niewłaściwą decyzję, tylko KIEDY to zrobisz? Jako kierownik projektów podejmujesz setki decyzji każdego dnia, niektóre z nich są proste jak „wysłać email czy zadzwonić?” inne to decyzje, których konsekwencje będą odczuwane dla całości projektu jaki koordynujesz. Zarówno w tych prostych decyzjach, jak i tych trudnych i skomplikowanych możesz wybrać źle. Źle dla siebie, dla innych, dla projektu, dla firmy… to duże obciążenie psychiczne, z którego powinieneś sobie zdawać sprawę podejmując się pracy jako KP.

Co zrobić, żeby to ryzyko podjęcie błędnej decyzji zmniejszyć? No cóż, sposobów minimalizacji ryzyk jest wiele, dziś powiem o jednej mojej ulubionej 🙂

Pokaż miękkie podbrzusze.

W technikach negocjacyjnych „miękkim podbrzuszem” nazywamy sytuację, gdy otwarcie mówimy o naszych problemach i ryzykach. Przykładowo: firma IT podczas negocjacji kontraktu na budowę oprogramowania powie, że właśnie zwolnił jej się główny bazodanowiec i szukają na jego miejsce kolejnego. Teoretycznie można powiedzieć, że to strzał w kolano. Z drugiej strony tak postawiona sprawa daje szereg korzyści. Od zwiększenia zaufania biznesowego, poprzez zdrowszą atmosferę w negocjacjach po większy komfort psychiczny obydwu firm.

W przypadku Kierownika Projektu „miękkie podbrzusze” to umiejętność przyznania przed samym sobą i przed innymi, że nie jest się wszystkowiedzącym. To niełatwa postawa, zwłaszcza w „twardych” korporacjach, gdzie wyścig szczurów to nie mit a praktyka dnia codziennego.

Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że KP pokazujący swoim pracownikom słabość, jest jednocześnie szefem absolutnie pewnym swojej pozycji w firmie. Tylko najsilniejsze jednostki potrafią przyznać się przed innymi do swoich słabości czy niewiedzy. Paradoksalnie więc „miękkie podbrzusze” pokazuje jak bardzo masz „sztywny kark” i twardy „kręgosłup moralny”.

 


1beatlesbible.com/1966/11/07/john-lennon-meets-yoko-ono/
2abcnews.go.com/Technology/DyeHard/story?id=460987&page=1

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe