Niepokój projektowy

Na etapie realizacji projektu zdarza się, że projekt zaczyna się rozłazić a my sami nie wiemy dlaczego? Ogrom zadań z dnia na dzień zaczyna nas przytłaczać, a my czujemy się coraz bardziej zagubieni i niepewni. No cóż, pragnę Cię uspokoić. Jest to całkowicie normalne. Jeśli tak masz nie odbiegasz myślę od „średniej krajowej”. Pamiętaj też, że to minie.
Kierownik projektu (lub po prostu osoba realizująca jakieś skomplikowane i długotrwałe zadanie) jest na takie stany często narażony. Tym częściej im więcej projektów prowadzi.

Jak żyć?

Pomysłów na radzenie sobie z takim stanem jest wiele, od rozbijania projektu na czynniki pierwsze, poprzez realizację tasków zgodnie z zasadą „pięciu minut” na właściwej postawie i pewności siebie kończąc. Te i inne techniki będę jeszcze opisywał w postach roku 2016.

Po pierwsze jednak: istota problemu

To co jest istotne z punktu widzenia KP na samym początku, to zdanie sobie sprawy, że w ogóle taka przypadłość Cię dotknęła. Dlatego tak ważne jest aby słuchać swojego ciała i analizować je pod kątem przyczyn a nie efektów. Wszelkie objawy niepokoju jakie się pojawią są dla nas lampką ostrzegawczą, że powinniśmy coś z tym zrobić. Moja rada jest taka: Każda tego typu sytuacja powinna jak najszybciej zostać przeanalizowana pod kątem tego co ją wywołuje i co można z nią zrobić? Po ustaleniu co można z nią zrobić należy to zrobić natychmiast, nie odkładając tego nawet na chwilę.

Wydaje się to dość trywialne i oczywiste, spotkałem jednak wiele przypadków (również sam tak robiłem), że początkowe fazy niepokoju projektowego zostały stłumione by po chwili wybuchnąć jednym wielkim „kwasem projektowym”. Przyczyny odkładania, czy też tłumienia w sobie, tego typu odczuć i nie zajmowania się nimi są różne. Może to być:

  • Konieczność przeprowadzenia trudnej rozmowy z podwładnym
  • Konieczność przeprowadzenia trudnej rozmowy z przełożonym
  • Brak specjalistycznej wiedzy w jakimś zagadnieniu vs budowa wizerunku superspeca (pisałem o tym tutaj)
  • Niewłaściwie zorganizowane środowisko pracy (narzędzia i nawyki)
  • Brak środków na dodatkowe zasoby.. co często jest powiązane z koniecznością trudnej rozmowy z przełożonym 🙂
  • i tak dalej…

Co ciekawe bardzo rzadko, przyczyną naszego niepokoju jest zbyt dużo pracy na naszych barkach. Choć jest to najczęściej powtarzana „wymówka” w sytuacjach kiedy nasz projekt się rozłazi, jest to w przeważającej większości sytuacji jedynie nasze zaklęcie usprawiedliwiające kolejne godziny i dni, kiedy odkładamy rozwiązanie problemu na kiedy indziej. Analiza przyczyny i poszukanie jej rozwiązania jest kluczem do sukcesu wyjścia z tej patowej sytuacji.

Za każdym razem, gdy poczujesz najmniejszą oznakę „niepokoju projektowego” spróbuj przeanalizować co jest jego przyczyną i pomyśl nad rozwiązaniem. Już po jakimś czasie pomyśl też, dlaczego nie zareagowałeś wcześniej? Pozwoli Ci to uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości.

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe