Seminarium RE@BPM – inżynieria wymagań w zarządzaniu procesami biznesowymi

Są takie momenty, które potrafią w krótkim czasie otworzyć nowe horyzonty przed nami. Morze nowych możliwości do wykorzystania. Do takich chwil mogę zaliczyć wczorajsze seminarium w jakim miałem przyjemność uczestniczyć.

Organizowane przez Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań seminarium miało ciekawy przebieg. Omawiano ciekawe zagadnienia związane z notyfikacją BPMN i UML. Notyfikacje te były dobrym pretekstem do poruszania ciekawych tematów związanych z analizą i zbieraniem wymagań do opracowania modeli biznesowych. Proste przykłady, vide „szafa Gdańska” czy przykłady z życia wzięte dały doskonały podkład pod zrozumienie omawianych zagadnień.

Prowadzący & prelegenci

Seminarium było prowadzone przez Krzysztofa Tomkiewicza, który czujnie i z „żelazną” konsekwencją pilnował czasu wykładów poszczególnych prelegentów. Niestety ograniczony czas wystąpień mocno dał się we znaki poszczególnym wykładowcom, zwłaszcza przy co bardziej obszernych prezentacjach.

  • Filip Stachecki – opowiedział nam czym jest BPPM, BPMN, BPMS.
  • Jarosław Żeliński – miał mówić o tym jak metody i narzędzia BPM mogą służyć analitykom… i mówił, choć popłynął tak mocno jak to tylko było możliwe. Powiedzmy, że Jarek jak na analityka ma bardzo mocno rozwiniętą „entropię wypowiedzi” 🙂
  • Tomasz Gzik – opowiadał czy notyfikację UML można używać przy opisie procesów biznesowych. Nie można… a raczej można, ale po co jak można lepiej innymi metodami.

Przebieg & wnioski

Prezentacje, prezentacjami, najlepsze organizatorzy zostawili na koniec gdzie można było w luźnej i nieskrępowanej atmosferze porozmawiać z prelegentami na w zasadzie dowolne tematy, choć wiadomo, powiązane z wcześniejszymi wykładami. I to była naprawdę fajna możliwość wymiany doświadczeń z ludźmi, którzy na analizie przysłowiowo „zjedli zęby”.

Z pewnością seminarium mogłoby trwać dłużej. Tutaj mieliśmy jedynie wprowadzenia do tematów jakim jest szeroko pojęta inżynieria wymagań w zarządzaniu procesami biznesowymi. Wielu rzeczy się dowiedziałem, wiele rzeczy potwierdziłem po wszystkim wiem jedno… kolejny ocean wiedzy do zdobycia przede mną. Stoję na plaży i z niecierpliwością czekam kiedy do niego wskoczę. Dzięki Seminarium jestem dość dobrze przygotowany, nie powinienem zatonąć 🙂

11571298_s

 

Więcej o Seminarium znajdziecie tutaj: www.siw.org.pl. O kolejnych ba pewno będę informował.

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe