Small talk – kiedy działa a kiedy nie?

Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie sytuacja jaką miałem wczoraj na konferencji organizowanej przez PTiW pt. „Sztuka kreatywności, komunikacji i negocjowania”. Więcej o konferencji znajdziecie na stroni http://requirements.org.pl/seminaria2017/sztuka.html. Od siebie dodam, że są to konferencje, na które naprawdę warto chodzić. Bogdan Bereza zaprasza naprawdę fajnych prelegentów a całość kosztuje… nic.

Nie o samym seminarium jednak dziś napiszę a o jednym małym zdarzeniu tu przed rozpoczęciem wykładu.

Tuż przed wejściem czekając na windę miałem okazję spotkać jej uczestnika – „Marka”. Wiecie, czekając na windę można patrzeć w komórkę, można udawać zamyślonego, patrzeć na drzwi windy… można też zagadać i chwilę porozmawiać z kimś, kto przybył tu w tym samym przecież celu. Zbieżność celów znacząco ułatwia rozpoczęcie takiej rozmowy, wszak i ja i mój współooczekujący jesteśmy tu w tym samym celu i można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że mamy podobne zainteresowania.

Tak więc zagadałem i w ten sposób poznałem Marka – analityka firmy X.

No i się zaczęło.

W zasadzie w tym momencie mogło się stać wszystko.

 • Mogło nastąpić krępujące milczenie
 • Mogliśmy znaleźć setki wspólnych tematów do rozmowy
 • Mogliśmy na szybko wymyślić plan podboju wszechświata…

a stała się wielka klapa, kiedy Marek po przywitaniu i zwyczajowym pytaniu „czym się zajmujesz?” rozpoczął swoją tyradę na temat rzeczy jakie robił, gdzie pracował, z kim realizował projekty, jakie stosował metodyki, jakie narzędzia…. wszystko. Łącznie z tym, że w pewnym momencie zaczął rzucać nazwami konkretnych firm (hellou gdzie tu poufność i zaufanie biznesowe? 🙂

Po mniej więcej minucie czułem się całkowicie przytłoczony i zmęczony rozmową, bez chęci jej kontynuowania, bez chęci poznania Marka, bez zainteresowania tym wszystkim co mówił o sobie i swojej pracy. Serio. Naprawdę nie chciało mi się dalej z Markiem rozmawiać…

Już po konferencji, zastanawiałem się przez chwilę co tu poszło nie tak i dlaczego moje odczucia względem Marka z ambiwalentnych szybko stały się nieprzychylne? Kilka pomysłów jakie przyszły mi do głowy opisuję poniżej.

Co poszło nie tak?

 • Nadmiar – to chyba pierwsza rzecz jaka przyszła mi do głowy. Słowotok i nadmiar informacji o Marku. Po pierwsze – tak sobie myślę – small talk to small talk i nic więcej. Nie żaden small monolog czy big talk. Jeśli dopiero co się poznajemy, róbmy to spokojnie i wolno, smakując tą naszą nową znajomość a nie „reklamując” się natarczywie, przytłaczając drugą osobę. Naprawdę wolałbym porozmawiać o czymś lekkim i przyjemnym na początku, a nie od razu grube działa z wyrażeniami typu: „PMI”, „Scrum”, „relacyjne bazy danych” czy HGW co jeszcze. Na grube tematy przyjdzie (albo nie) jeszcze czas, na początek może lepiej pogadać o czymś lekkim, książce jakiejś, hobby, czy filmie.
  Wczoraj dowiedziałem się w jakich to firmach Marek nie pracował. Sorry nie pamiętam ich nazw. Nie dowiedziałem się natomiast czy Marek lubi wędkować albo grać przykładowo w szachy… a szkoda bo może jak lubi to może byśmy się umówili na partyjkę jedną czy drugą.
 • Niezrozumienie – to kolejna rzecz jaka mi przeszkadzała. Marek zbyt optymistycznie założył, że znam się na wszelkich metodykach projektowych i specjalistycznym słownictwie jakim się owe metodyki posługują. No cóż, muszę zmartwić Marka, jedyną metodyką projektową jaką znam naprawdę dobrze jest GNK. To bardzo fajny sposób prowadzenia projektów, sprawdza się w każdym środowisku projektowym. Niestety inne znam mniej dobrze, przez co czasami nie nadążałem za skrótami jakich Marek używał w rozmowie. (Na marginesie konkurs. Kto pierwszy prawidłowo rozczyta skrót GNK otrzymuje tabliczkę czekolady. Decyduje kolejność zgłoszeń)
  Zaczynając z kimś rozmowę, po pierwsze nie zakładaj. Niczego nie zakładaj, a już w szczególności tego jaki zakres wiedzy ma Twój współrozmówca. Ok jak jesteś lekarzem i właśnie jesteś na konferencji dotyczącej leczenia grypy, możesz założyć, że pozostali uczestnicy konferencji mają podobny zasób wiedzy. Tu jednak czekaliśmy na windę, mogłem być więc kimkolwiek, analitykiem, programistą, marketingowcem… każdym, zważywszy na tematy omawiane na seminarium. Tak więc jeszcze raz. Small talkując, rozmawiaj na początku o rzeczach błahych, nie wchodź od razu na poziom dyskusji akademickiej. Po co?
 • Zmęczenie – to kolejna sprawa. 17.30 to nienajlepsza pora na rozpoczynanie dyskusji o problemach projektowych współczesnego świata. Naprawdę to nie ten czas. Po dniu pracy wolę poświęcić chwilę na rozmowę o czymś innym niż to czym zajmuję się na co dzień. Naprawdę wolę luźne gadki o niczym… przynajmniej na początku rozmowy.
 • Sztywność – ostatnia rzecz jaka mi doskwierała to sztywność komunikacji. A raczej sztywność monologu Marka, który z szybkością prof. Bartoszewskiego atakował mnie informacjami. Rozumiem, że są sytuacje, gdzie należy rozmawiać poważnie i rzeczowo ale na Boga właśnie się poznaliśmy, więcej luzu, żarcik jakiś, anegdota… no i daj drugiej stronie dojść do głosu, może też ma coś ciekawego do powiedzenia 🙂

 

Podsumowując w myślach to spotkanie, widzę jak łatwo można zepsuć okazje poznania nowych ludzi, także na gruncie biznesowym, jeśli do idei networkingu podejdzie się zbyt radykalnie i ze zbyt dużym napięciem. Small talk to moim zdaniem nie czas na ubijanie interesów. Na te przyjdzie (albo nie przyjdzie) jeszcze czas. To co Marek osiągnął to moje zniechęcenie. Na przerwie kawowej między wykładami nie miałem już ochoty podejść i pogadać.

Słuchając innych budujesz relacje, mówiąc o sobie, strzelasz na oślep, a nuż ktoś będzie zainteresowany, ale jeśli już chcesz tak robić, to może kup sobie megafon, będziesz miał większy zasięg :). Tylko nie megafonuj w moim pobliżu ja preferuję spokój.

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe