Spotkałem dziś geniusza projektów

„Hydraulik już tam poszedł, pompa pieprzła” to jakże genialne zdanie powiedział mi dziś hydraulik, którego mijając przed blokiem spytałem czy  coś wie dlaczego nie mamy ciepłej wody. 

Jak dla mnie hydraulik ów jest czystej wody geniuszem, od którego każdy KP może się wiele nauczyć. Dlaczego?

Przeanalizujmy ten komunikat. W całości nasz poranny dialog był nieco dłuższy, nie na tyle jednak, żeby nie można go było zamknąć w czasie na tyle krótkim, że nawet nie musieliśmy przystawać podczas gdy się mijaliśmy. Wyglądało to tak:

– (ja) Przepraszam, wie Pan może dlaczego nie ma ciepłej wody?

– (hydraulik) W 17-tce?

– Tak

– Hydraulik już tam poszedł, pompa pieprzła

– Dziękuję do widzenia.

Genialne. Z tej krótkiej, powiedziałbym wręcz skrajnie krótkiej, wymianie zdań wiem co się stało ale przede wszystkim wiem już, że ktoś się tym tematem zajął i naprawia nieszczęsną pompę. Zwróćcie jeszcze uwagę na jedną rzecz, która potwierdza tylko geniusz owego Pana. Na moje pytanie dlaczego nie ma ciepłej wody pierwsze co zrobił to dopytał gdzie? Nadzwyczaj słuszne pytanie, pozwalające mu precyzyjnie określić problem z jakim do niego przyszedłem. Geniusz, geniusz i jeszcze raz geniusz. Jestem więcej niż pewien, że ten hydraulik, gdyby tylko w swoim życiu został KP, byłby jednym z lepszych ekspertów w dziedzinie.

Dlaczego tak uważam?

  1. Precyzyjnie określił problem, uzupełniając brakujące informacje jednym prostym pytaniem.
  2. Nie przypuszczał, nie domniemywał o co mi chodzi.
  3. Jednym zdaniem uspokoił i zapewnił o realizacji poprawki, oraz bez zbędnych wynurzeń (pompa pieprzła) określił co się stało.

W realnym świecie projektowym zaś, bardzo często napotykam na działania zgoła odmienne, gdzie eksperci, z sobie tylko znanych powodów, torpedują działania KP nadmiernymi opisami słownymi. Znacie takich prawników co to odpowiadając na kwestie prawną, zamiast napisać jakie są możliwości rozwiązania przy obecnym stanie prawnym, rozpisują elaborat z przypisami do konkretnych ustaw… na pewno znacie. Tymczasem proste: „mamy takie możliwości: 1, 2, 3, rekomenduję 2” jest tym czego KP od eksperta oczekuje.

Pompa pieprzła, hydraulik naprawia – tu naprawdę nie ma co owijać w bawełnę… Polecam wziąć do serca tą prostą naukę komunikacji jaką dziś rano odebrałem mijając hydraulika. W świecie realizowanych projektów, zwięzłość i jednoznaczność wytwarzanych komunikatach emailowych, słownych czy telefonicznych jest na wagę złota.

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe