Szacowanie czasu realizacji projektu

Odkurzam bloga bo już pokrył się grubą warstwą kurzu a przecież tyle ciekawych rzeczy mam jeszcze do opisania. Dziś wpadł mi do przeczytania artykuł odnośnie szacowania czasu realizacji projektu (https://wojciszko.com/2016/02/01/jak-raportowac-stan-projektu). Wiemy już jak wygląda to od strony Karola, ja opowiem Wam jak to wygląda z mojej perspektywy, a jak wiecie perspektywy mam dwie. Kierownika Projektu raportującego realizację projektu i właściciela projektu odbierającego raporty od Kierowników Projektów.

Dlaczego raportowanie stanu projektu nie działa?

Karol w swoim wpisie proponuje zaprzestać raportowania projektów w sposób procentowego postępu prac i zastąpić go raportowaniem a’la „za ile dni ukończymy projekt?”. No cóż, u mnie nie działało ani jedno ani drugie 🙂
Przede wszystkim, zawsze miałem problem z tym kiedy kończy mi się projekt? Serio. Na chwilę przed wdrożeniem mam przeważnie stan gdzie są setki równolegle zbiegających się w czasie mikrozadań i nigdy nie wiem czy projektu nie wstrzyma przykładowo dział marketingu bo koniecznie trzeba zmienić kolorystykę aplikacji jaką tworzysz… bo akurat tak się niefortunnie złożyło, że równolegle z Tobą pracowali nad zmianą identyfikacji wizualnej firmy 🙂

W końcowej fazie projektu jedyne co mi sprawnie wychodziło to raportowanie rzeczy jakie jeszcze są do zrobienia oraz opracowanie z właścicielem projektu co jest zadaniem blokującym a co nie? Na palcach jednej ręki jestem w stanie policzyć projekty jakie realizowane były w terminie… czy zatem jestem kiepskim KP, trudno powiedzieć. Z jednej strony można tak pomyśleć, z drugiej strony w mojej karierze KP awansowali mnie na coraz wyższe stanowiska.

Dziś, kiedy klient pyta mnie ile zajmie czasu realizacja tego czy tamtego projektu przeważnie odsyłam do https://santri.eu/pl/how-we-works gdzie punkt 3 sekcji „Umowy” mówi:

 1. Przesyłając projekt do wyceny, Klient otrzymuje estymowany koszt i czas realizacji w zależności od stopnia szczegółowości wymagań jakie podesłał. Wyodrębniamy cztery poziomy estymat
  • Estymata L1 – jest to ogólna informacja o przewidywanym koszcie i czasie realizacji projektu, bazując na naszym doświadczeniu przy realizacji podobnych rozwiązań. Nie jest to wycena obowiązująca strony w jakikolwiek sposób. Ten typ estymaty nie jest możliwy do zaoferowania w przypadku dedykowanych Serwisów i aplikacji www.
  • Estymata L2 – to wycena bazująca na przesłanych od Klienta podstawowych informacjach o projekcie, jego zakresie, skali i wymaganiach biznesowych. Santri dokłada wszelkich starań do rzetelnego określenia ceny, w tym jednak wypadku różnice w wycenie mogą znacznie się różnić od podanej ceny początkowej
  • Estymata L3 – to wycena bazująca na otrzymanej od Klienta dokumentacji biznesowej zawierającej opis projektu. Im bardziej szczegółowy dokument biznesowy tym dokładniejsza wycena. Ewentualne różnice między oszacowaną wyceną a ceną finalną realizacji prac w tym wypadku nie przekraczają z reguły 10-40%
  • Estymata L4 – to wycena bazująca na dokładnej dokumentacji projektowej poprzedzonej analizą wymagań Klienta. Oszacowana w tym wypadku wycena jest zgodna z kwotą zapisaną w umowie realizacji prac.

Jak widzicie Estymaty L1 i L2 to takie trochę wróżenie z fusów. Klienci są tego świadomi, a jedyne co mogą ode mnie wyciągnąć na tym etapie realizacji projektu to zdania typu: „Inne, podobnej skali projekty zajęły nam od 2 do 4 miesięcy” lub „Bazując na naszym doświadczeniu szacujemy realizację tego projektu na 3 – 6 tygodni”.
Estymaty L3 i L4 już lepiej ale i tutaj w przypadku L3 zastrzegamy sobie możliwość odstępstwa. Poziom L4 jest już wolny od takich wad ale L4 to już przygotowana przez nas analiza, dokumentacja i makieta serwisu, za którą Klient oddzielnie płaci. Po tak przeprowadzonej analizie określanie terminu realizacji na zasadzie szacowania byłoby brakiem profesjonalizmu. (Co i tak nie chroni nas przed opóźnieniami, na szczęście prawie nigdy opóźnienia te nie wynikają z naszych działań)

Jak zatem zdobywamy klientów skoro nie mówimy im na pierwszym spotkaniu ile potrwa realizacja ich projektów? No cóż, w „tajemnicy” powiem Wam, że klienci, którzy akceptują takie podejście do szacowania projektu to nasi najlepsi klienci, z którymi buduje się długotrwałe relacje. Na drugim biegunie mamy klientów, którzy od razu oczekują podania czasu realizacji projektu. Tych zdecydowanie wspominamy najgorzej a i projekty tak realizowane nierzadko kończyły się klęską. Bywają przypadki, że ze współpracy z tego typu Klientami rezygnujemy zanim jeszcze cokolwiek zaczniemy robić.

Podsumowując.
Realizując projekt IT z punktu widzenia Kierownika Projektu nie sprawdza mi się raportowanie procentowe postępu prac z przyczyn, o których wspomina Karol w swoim wpisie. Nie sprawdza mi się też raportowanie „Kiedy skończymy projekt?” z powodów opisanych powyżej. Jedyne co mi się sprawdza to raportowanie zadań koniecznych do wykonania i klasyfikowaniu ich jako wstrzymujące projekt lub jedynie zubażające produkt finalny. Właściciel projektu ostatecznie podejmuje decyzję z czym i kiedy wychodzimy na produkcję.
Zdarzają się też projekty (przeważnie proste), które nie są opóźnione. To te nieliczne sytuacje, kiedy Klient dostarcza materiały na czas, odpowiada sprawnie na przesłane pytania a my mamy komfort pracy nad jedną rzeczą na raz.

Dlaczego właściciel projektu tak kocha procenty?

Stary dowcip wyjaśnia skąd się wzięła nazwa „Przywódca”. Ano stąd, że przywódca załatwia sprawy przy wódce… nie o takich jednak procentach będziemy tu mówić 🙂
Jako właścicielowi firmy, zdarza mi się stanąć po drugiej stronie barykady i od KP oczekiwać informacji o stanie realizacji projektu. Powiem tak. Bywają momenty, że krótka informacja o procentowym stanie zaawansowania realizacji projektu jest dla mnie zbawienną oszczędnością czasu. Tak więc jako właściciel projektu nie skreślałbym tak kategorycznie tych procentów.
Pamiętajmy, że właściciela projektu interesują dwie rzeczy:

 1. Czy projekt spełni jego oczekiwania?
 2. Czy szacowany termin realizacji projektu jest zagrożony?

Jeśli jako KP, na którekolwiek pytanie odpowiesz przecząco warto wyjaśnić dlaczego tak się stanie, co można zrobić żeby temu zapobiec (jeśli to możliwe), ile działania zaradcze będą kosztować i jaka będzie konsekwencja niepodjęcia działań zaradczych? To wcale niełatwe pytania ale jako KP musisz umieć na nie szczerze odpowiedzieć. Tak to wygląda u mnie, patrząc z perspektywy odbiorcy realizowanego projektu.

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe