Tunelowanie kanałów komunikacji

Wiecie po co prezesom firm sekretarz/sekretarka? 
Jednym z powodów jest obrona prezesa przed szumem informacyjnym jaki rozprasza, przeszkadza, utrudnia pracę. W dzisiejszych czasach, w dobie powszechnie występujących wszelkiej maści komunikatorów, zadanie to jest szczególnie trudne i wymaga dużej samodyscypliny.

I wymagać będzie coraz większej, zważywszy na internet rzeczy jaki zbliża się coraz większymi krokami.

Czym jest tunelowanie kanałów komunikacji?

Zanim odpowiemy na to pytanie spójrzcie na poniższy rysunek

komunikatory

Rys 1 – Człowiek „oblegany” przez informacje.1

Wygląda znajomo prawda?

Sztuka właściwego filtrowania komunikatorów jakich używamy, to umiejętność niezwykle przydatna, zwłaszcza jeśli obsługujemy kilka projektów realizowanych przez kilka jednostek biznesowych czy firm.

Trudnym zagadnieniem z jakim mierzymy się pracując w zróżnicowanym środowisku, z wieloma jednostkami biznesowymi, są nawyki komunikacyjne osób biorących udział w projekcie. Ktoś tam używa Jiry, ktoś inny facebooka jeszcze ktoś lubi kwieciste i kolorowe emaile, do tego dochodzi skype, komórka, smsem coś ktoś podeśle i tak dalej. W pewnym momencie dochodzimy do momentu kiedy przytłoczeni komunikatorami, nie jesteśmy w stanie określić gdzie co i kto przesłał i jakie były finalne ustalenia. A to już jest groźne dla naszego projektu.

 

Co robić, jak żyć?

To moje ulubione pytanie, zwłaszcza że nie mam na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wiem co działa u mnie ale wiem też, że są i dziury, które należy łatać.

Przede wszystkim będąc kierownikiem projektu pamiętaj, że Twój przełożony powierzył Ci go i to Ty a nie nikt inny będzie odpowiedzialny za jego realizację. To ważne byś o tym pamiętał. Tak postawiona sprawa przed samym sobą, da Ci odwagę do organizowania pracy swojego zespołu, w sposób jaki jest dla Ciebie najwygodniejszy. Jeśli uwzględnisz moje pomysły przedstawione poniżej zakładam, że napotkasz na mniejszy lub większy opór „materii”.

Zasada nr 1 – Ograniczaj

Ograniczaj do minimum używane w zespole komunikatory. Wiem że to tak super wygląda, te wszystkie nowe programy z wykresikami, powiadomieniami wyskakującymi to tu to tam,  integracją urządzeń w chmurze… ograniczaj. Wszystko jest ładne i ładnie wygląda bo takie ma być. Producenci po to robią ten soft żebyś z niego korzystał i żeby Ci się podobał – bo wtedy korzystasz. Wybierz jeden, dwa i w nim utrzymuj komunikacje ważną dla projektu.

Zasada nr 2 – Im mniej chmur tym lepiej

Chmury generalnie są ok. Wykorzystane mądrze poprawią pracę zespołu. Jak ze wszystkim, problem robi się, kiedy zaczynamy przeceniać ich możliwości, lub ulegamy jej złudnym „walorom”.
Najczęściej powtarzany argument – jaki słyszę z ust entuzjastów rozwiązań chmurowych – to możliwość pracy na dokumencie przez kilka osób na raz. Ok a teraz tak z ręką na sercu, czy kiedykolwiek pracując na dokumencie wymagań biznesowych pomyślałeś/łaś „jakby to było fajnie jakby Janek już teraz widział to co piszę i dawał mi uwagi do dokumentu online, lub od razu w locie uzupełniał opisane przeze mnie wymagania?”

Nie ma takich sytuacji. Nad dokumentem pracuje na raz jedna osoba i po skończeniu prac wysyła go do akceptacji/uwag. Do wysyłki zaś wystarczy zwykły e-mail nie ma potrzeby kupowania licencji oprogramowań opartych na rozwiązaniach chmurowych.

Zasada nr 3 – Nie odpowiadaj

Jeśli chcesz szybko nauczyć swój zespół i osoby współpracujące z Tobą nad projektem używania ograniczonej liczby komunikatorów zrób dwie rzeczy:

  • Jasno określ czego używacie w projekcie do komunikacji
  • Ignoruj inne kanały

Z własnego doświadczenia wiem, że do sprawnego przeprowadzenia projektu wystarczy: telefon, email, jakikolwiek system do obsługi zadań. Tymi ostatnimi zajmiemy się wkrótce, szerzej.

Tunelowanie

Na koniec wróćmy do naszego tunelowania. Poniżej szkic, który sobie omówimy – produkcja własna proszę nie strzelajcie do malarza 🙂

Tunelowanie kanałów komunikacji

Szkic ten obrazuje ideę działania idealnego oprogramowania dla KP.

  1. Po lewej do szerokiej tuby wpadają nam wszystkie informacje jakie są kierowane do nas. Wszystkie ze wszystkich komunikatorów jakich używamy.
  2. Informacje te są filtrowane przez nałożone przez nas filtry. Czy to będzie filtr antyspamowy, czy ustawiona reguła filtrująca nadawców, treści etc. Ilość filtrów jest nieograniczona
  3. Na końcu tuby jest nasz KP, który otrzymuje informacje przefiltrowane, ale co ważniejsze ma je wszystkie zebrane i pokazane w jednym miejscu.

To rozwiązanie niemalże idealne. Na razie jednak, pomimo poszukiwań, jeszcze nie udało mi się znaleźć oprogramowania takiego, które by rozwiązywało ten problem w 100%. Jest kilka, które próbują sobie z tym radzić, nie znalazłem jednak czegoś co integruje WSZYSTKIE najbardziej popularne kanały komunikacji i systemy zarządzania projektami.

Ideałem zaś, byłaby Tuba dwustronna, która po otrzymaniu komunikatu powiedzmy ze Skype i przekazaniu go do kierownika projektu, jego odpowiedź także przekazałaby na Skype bez konieczności logowania się przez Kierownika Projektu do tego komunikatora. Myślę, że tego typu oprogramowanie byłoby rozwiązaniem wielu problemów, a za rozwiązania wielu problemów wielu ludzi byłoby skłonnych zapłacić. Ja bym był.

Na razie jednak, póki nie ma takiego rozwiązania na rynku, a nie stać nas na sekretarkę pozostają nam Zasady opisane powyżej i te własne wypracowane samemu w danym środowisku projektowym w jakim przyjdzie nam pracować.

Z chęcią usłyszę od Ciebie jakie masz swoje „Zasady komunikacji” w swoim zespole projektowym, które się sprawdzają a które nie.

Źródła
1 – http://emailninja.pl 

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe