Zmiana perspektywy

Dzisiejszy wpis to wynik inspiracji rozmową z Jarkiem Żelińskim, którego blog o szeroko pojętej analizie znajdziecie tutaj.

Dyskusja z Jarkiem jest zawsze wymagająca i inspirująca, jednak bez obaw, na żartach Jarek też się zna, to bardzo miły facet :). Pogadaliśmy dziś chwilę o polityce, ale nie o polityce będę tu pisał. To na co chciałbym zwrócić uwagę to kwestia zmiany Twojej perspektywy po tym jak już awansujesz.

Dzień zero

Dzień, w którym dostajesz awans, to z pewnością najszczęśliwszy dzień w Twoim życiu, prawda? Niezależnie od tego czy wcześniej byłeś tylko specjalistą, ekspertem, czy kierownikiem, (przeważnie) każdy awans wiąże się z koniecznością zmiany postrzegania wykonywanych przez Ciebie czynności.

Jeśli do tego dojdzie jeszcze awans w postaci ludzi, których dostaniesz do zarządzania najprawdopodobniej jesteś w stanie kompletnej euforii i zadowolenia z pracy, oraz zaufania jakim obdarzył Cię pracodawca.

Jest to też ten dzień, w którym musisz zmienić sposób postrzegania otaczającej Cię rzeczywistości, inaczej będzie to Twój pierwszy dzień najgorszej męczarni jaką sobie sam, na własne życzenie gotujesz.

Zmiana orbity

Obrazując – w sposób uproszczony – schemat funkcjonowania firmy określiłbym to tak:

  • Specjalista – Łazi po ziemi i rozwiązuje zadania
  • Ekspert – Tak samo łazi po ziemi i rozwiązuje zadania, od czasu do czasu wejdzie na kamień i się rozglądnie, dookoła
  • Kierownik – Lata samolotem nad ziemią, rozglądając się dookoła, od czasu do czasu ląduje na ziemi i rozwiązuje zadania.
  • Dyrektor – Lata rakietą na orbicie okołoziemskiej patrząc na wszystko z góry i analizując zagrożenia/możliwości w szerszym zakresie. Jeśli już musi wylądować na ziemi i rozwiązywać zadania… nie jest dobrze.
  • Prezes – Prezes jest słońcem. Dobrze jeśli to słońce oświecone i mądre, gorzej jeśli czerwony karzeł z pretensjami do wszystkich.

Duże firmy i korporacje, nie funkcjonują dobrze jeśli role te nie są wyraźnie od siebie oddzielone, jeśli ludzie podkopują się nawzajem lub jeśli zakres odpowiedzialności każdej z ról, nie został poprawnie zdefiniowany. Zagrożeń jest wiele na razie nie będę się na nich skupiał.

To co dla Ciebie istotne to to, żebyś zdał sobie sprawę gdzie aktualnie się znajdujesz i jaki jest Twój zakres odpowiedzialności. Jest to szczególnie istotne w momencie awansu, kiedy Twoje spojrzenie na projekty musi ulec zmianie. Dobrze jeśli dokładnie wszystko to dokładnie określisz ze swoim przełożonym. Nie po to byś poczuł niepokój, wręcz przeciwnie. Jako pnący się w strukturze organizacyjnej pracownik, rób tak, by cały czas czuć się komfortowo w miejscu, w którym jesteś i co robisz.

Wskazówka: Jeśli w momencie awansu nie czujesz niepokoju związanego z nowym stanowiskiem i zadaniami, szykuj się na najgorsze.

Ile trwa zmiana orbity?

Cudów nie ma. Nikt nie rodzi się i nie jest Kierownikiem/Dyrektorem. Do tego by zmienić orbitę potrzeba czasu. Ok jedni potrzebują go mniej, inni więcej, jeszcze innym nigdy się to nie udaje, zawsze jednak potrzeba minimum kilku miesięcy by móc powiedzieć, czy ktoś radzi sobie na nowej wysokości czy nie?

Tu czasem można natrafić na pewien problem. Zdarza się, że wymagania i oczekiwania rosną z dnia na dzień bez okresu karencji. Wszystkim managerom, przy okazji awansowania swoich pracowników polecam obejrzeć ten film:

Okres przejściowy po awansie, zawsze bywa stresujący, a zmiana orbity nie odbywa się bezproblemowo. To jak szybko nowo mianowany kierownik poradzi sobie z myśleniem i działaniem nowymi kategoriami, zależy w dużej mierze od kultury organizacyjnej w firmie. Z tym bywa różnie.

Czy zmiany są nieodwracalne?

Wspomniałem wyżej o sytuacji gdzie awans kończy się niepowodzeniem, a zmiana wysokości lotu przez pracownika nie jest możliwa do wykonania.

Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, dobrze jest jeśli zdasz sobie z tego sprawę. Z pewnością powrót do poprzedniego stanowiska nie jest niczym miłym, każdorazowo jednak, warto sobie odpowiedzieć na pytanie „Czy warto się męczyć?”. Bywa, że wybitnie utalentowany kierownik, po awansie na dyrektora nie daje rady. Podobnie kiedy dyrektor zostaje Prezesem – co często ma miejsce gdy na kanwie sukcesów w pracy postanowi założyć własną działalność gospodarczą. No cóż. Nikt nie lubi przyznawać się do porażki. Taka nieudana próba wzlecenia wyżej, często wiąże się z ryzykiem utraty twarzy, zupełnie tak jakby nieudolne trwanie w sytuacji, która Cię przerasta miało tą twarz uratować. 🙂

Po latach doświadczeń, nasłuchaniu się wielu różnych opowieści korporacyjnych i naoglądaniu na żywo takich sytuacji, mogę powiedzieć tylko jedno… nie warto. Całkowicie nie warto trwać w sytuacji, w której wiesz, że sobie nie radzisz i mimo prób stale popełniasz błędy. Można być świetnym pilotem samolotu i kompletną nogą w sterowaniu rakietą. I nie jest to żaden powód do wstydu.

Podsumowując.

Wracając do mojej dyskusji z Jarkiem Żelińskim.

Tak jak w polityce nie zrobisz z z Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury sprawnego wiceministra z dnia na dzień, tak w firmie nie oczekuj od nowo mianowanego pracownika, że bez problemu zmieni swoje stare nawyki i płynnie przejdzie do realizacji zadań na nowym poziomie decyzyjności i odpowiedzialności.

Zarówno w skali kraju, jak i przedsiębiorstwa takie manewry są obarczone ryzykiem. Awansując kogoś, godzisz się na to ryzyko i trudny okres przejściowy.

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe