Planowanie porażki

Już za chwileczkę, już za momencik Kierownicy Projektów, Project Managerowie, Dyrektorzy biur projektowych, ale także i zarządzający działami IT przystąpią do corocznego rytuału planowania prac na najbliższy rok. Tak, tak, grudzień – szybkie rozliczenie mijającego roku i za chwilę z nowym rokiem z nowym planem… „płomienne zorze obudzą Cię ze snu”. Już niedługo zaczniesz kolejną iterację – że się tak „zwinnie” wyrażę – obłędu w jaki popada zdecydowana większość firm w Polsce. Przynajmniej na tyle na ile obserwuję rynek.

Albertowi Einsteinowi przypisuje się bardzo trafne określenie obłędu:

Obłęd: powtarzać w kółko tę samą czynność oczekując innych rezultatów
niem: Die Definition von Wahnsinn ist, immer wieder das Gleiche zu tun und andere Ergebnisse zu erwarten.1

I tak to od lat funkcjonuje w większości korporacji. Nie chcę tu jednak ogólnie generalizować, że planowanie roczne realizacji projektów jest bez sensu. To że osobiście tak uważam, nie musi oznaczać, że z planowania należy całkowicie zrezygnować. Chciałbym jednak, pokazać kadrze zarządzającej, kilka istotnych korzyści jakie moim zdaniem uzyskają, jeśli zdecydują się na rezygnację z tworzenia szczegółowych rocznych planów realizacji projektów.

Zacznijmy jednak od rysu naukowego.

W różnych metodykach prowadzenia projektów różnie podchodzi się do organizowania planu projektu. Z najczęściej używanych tj:

 • PMI / PMBOK
 • Prince2
 • SCRUM
 • TenStep
 • Extreme Project Management
 • XPrince

możemy wyodrębnić różne podejście do planowania realizacji projektu. Chyba najbardziej sformalizowane podejście to PMBOK, gdzie zanim zaczniemy realizację projektu powinniśmy wykonać 21 procesów przygotowawczych (tzw. Procesów planowania) i 2 procesy przedprzygotowawcze (tzw. procesy otwarcia)2. Przyznam, że idea realizacji projektów PMI przypomina mi angielskiego dżentelmena, który zanim wyjdzie podlać kwiatki w ogródku, dokładnie sprawdzi stan konewki, drogę ewakuacyjną, obuwie, przygotuje obuwie zapasowe, zapisze na kartce nr telefonu do najbliższego lekarza na wypadek zadraśnięcia się przy podlewaniu, plus rozrysuje na mapie najszybszą drogę dotarcia do szpitala w trzech różnych wariantach w zależności od natężenia ruchu. W czasie tych przygotowań zacznie padać deszcz ale nic to, nasz dżentelmen bierze parasolkę i wychodzi podlewać kwiaty.

Źródło fotografii: zerohedge.com/news/2016-05-19/government-work-1-perfect-photo 

Prince 2 to „tylko” 6 etapów przygotowania założeń projektu, 7 etapów planowania i 6 etapów inicjowania projektu zanim zacznie się wykonywać poszczególne zadania3.

Stosunkowo najmniej planowania mają metodyki zwinne typu SCRUM, tam jednak przesunięte jest to maksymalnie w drugą stronę, co także może moim zdaniem powodować nieporozumienia. Jednomiesięczne sprinty, po których dostarczane są kolejne gotowe wersje produktu… sam nie wiem. Wytworzenie oprogramowania, czy innego produktu czasem nie mierzy się w miesiącach, raczej w kwartałach czy latach. Można oczywiście dzielić oprogramowanie na jakieś mikro części, ale to chyba tylko sztuczny podział na potrzeby metodyki. Oprogramowanie (lub każdy inny produkt) nie będzie atrakcyjny dla użytkownika, jeśli nie będzie spełniał minimum oczekiwań klientów, czasem to „minimum” oznacza naprawdę potężne narzędzie, które wyróżni się na rynku.

No ale… metodyka metodyką, jak widać planowanie jest bardzo silnie zakorzenione w głowie większości Kierowników Projektów. Stąd zapewne ten rokroczny masochizm jakim jest „roczne planowanie projektów”. Im większa instytucja tym większe sformalizowanie tegoż procesu, a co za tym idzie więcej bezproduktywnej biurokracji.

Jak wygląda roczny plan realizowania projektów?

Mniej lub bardziej podobnie, z grubsza wygląda to tak:

 1. Na koniec roku jednostki biznesowe proszone są o przygotowanie list projektów, które chciałyby by były realizowane w nadchodzącym roku kalendarzowym.
 2. Kolejny krok to zebranie od tychże działów dokumentacji Business Case, która ma na celu odpowiedzieć na podstawowe pytanie „czy nam się to opłaci?”
  Tutaj zaczynają się pierwsze czary. Właściciele biznesowi projektów, stają na głowie by wykazać potrzebę realizacji zgłaszanego rozwiązania. Od wymagań prawnych – te działają najlepiej – po zachęty biznesowe w postaci szacowanych zysków z wdrożenia – niekiedy okraszone straszakiem w postaci potencjalnych strat, jakie firma poniesie jeśli rozwiązanie nie zostanie wdrożone.
  Zaklęcia jakie tutaj są odprawiane, to zawyżanie zysków z wdrożenia i zaniżanie kosztów implementacji. Czy możliwe jest podniesienie zyskowności projektu z 40k do 80k pln miesięcznie? Bez najmniejszego problemu. Wystarczy stworzyć odpowiednio skomplikowany wzór wyliczania rentowności wdrożenia, nie zapominając o dodaniu co najmniej jednej wartości określonej mianem: „wartość estymowana„.
  Piękno wartości estymowanej polega na tym, że:

  • jest nieokreślona – może przyjąć dowolną zdroworozsądkową wartość
  • przyjmuje na siebie całą potencjalną winę za nie uzyskanie obliczonej rentowności projektu
  • estymować można praktycznie wszystko

  Jeśli we wzorze ukryjemy kilka wartości estymowanych, to czary-mary mamy pierwsza klasa.

 3. Krok trzeci, po przygotowaniu kilkustronicowego uzasadnienia, z załączonym Business Casem, jednostki biznesowe wysyłają dokumentacje do Komitetu Sterującego, który podejmuje decyzje. Ta część procesu to owiane tajemnicą spotkania, po których otrzymujemy listę projektów jakie będą realizowane w kolejnym roku, uwzględniając ich priorytet i ważność, oraz obciążenie dla działów IT, produkcyjnych i innych. Tutaj zaczyna się odprawiać kolejne zaklęcia, mające na celu określenie co, gdzie i kiedy będzie realizowane?
  Serio, ta część realizacji rocznego planu projektów to coś co napawa mnie największym z możliwych zdumień. 15 lat prowadzenia projektów IT nie dało mi umiejętności sensownego planowania prac na więcej niż trzy miesiące naprzód. Tymczasem rok w rok, polskie firmy produkują dokument, który ma określać czym będą się zajmować przez kolejne 12 miesięcy… WOW!

  O wartości tego dokumentu zarząd dowiaduje się mniej więcej w okolicach lipca, gdzie o dokumencie nikt już nie pamięta, co najwyżej służy jako dobry argument do odebrania rocznej premii dla KP, którzy opóźniają projekty. (O sensie rocznych premii napiszę jeszcze w oddzielnym wpisie)

Tak więc, uzbrojeni w plan roczny, realizujemy projekty:

 • Do marca – wygrzebujemy się z kłopotów z zeszłego roku
 • Do maja – próbujemy coś zrobić z listy, zaczynając już tłumaczyć opóźnienia, najczęściej kończąc frazą: „nadrobimy…”
 • Czerwiec/lipiec – wakacje tu nic nie załatwisz
 • Sierpień – domknięcie pierwszego kwartału planu rocznego – przeważnie już nikt nie pyta o opisany wyżej „bezwartościowy dokument”, a KP nie musi już pisać, że „nadrobimy”. Zaczyna się za to zbieranie maili ochronnych, po to by można było w październiku odpisać: „to nie ja, czekam tu na to, a tam na tamto…” (to mój ulubiony zwrot w emailach październikowych)
 • Listopad to czasem domknięcie projektu z połowy roku, czasem już zwykłe dogorywanie… byle do następnego planu rocznego

I tak w kółko. Rok za rokiem scenariusz powtarzany do znudzenia.

Dlaczego to robimy?

To pytanie nurtuje mnie od bardzo dawna. Nie ma żadnych dowodów na to, że takie planowanie przynosi jakieś wymierne korzyści. Ba! Rok w rok przekonujemy się, że takie planowanie nie ma sensu i się nie sprawdza. Może, o tego typu rzeczach myślał Einstein opisując „obłęd”?

Tradycja, przyzwyczajenie, a może wiara, że tym razem się uda zrealizować plan?
Wbrew pozorom, tego typu zachowanie, moim zdaniem, nie pozostaje bez negatywnego wpływu na zespoły projektowe. Jeśli rok w rok powtarzam scenariusz klęski, to te drobne sukcesy jakie w międzyczasie osiągam, nie przynoszą już satysfakcji. A powinny przynosić. Każdy sukces, każdy zakończony projekt, każdy release to okazja do wynagrodzenia swojego zespołu, ludzi zaangażowanych w realizację prac czy samego siebie. O negatywnych skutkach rezygnacji z samonagradzania siebie odsyłam do mądrzejszych ode mnie, jak chociażby Joanny Malinowskiej Parzydło, która poświęca temu sporo uwagi w swojej książce „Jesteś Marką”4

Bez względu na powody, skutki takiego działania, to rok w rok coraz większa frustracja zespołów projektowych, rok w rok coraz mniejsza wiara we własne siły i możliwości. A taka wiara we własne możliwości, podobno potrafi zdziałać cuda…

Ciekawe czy zarządcy firm, Ci którzy oczekują takich rocznych planów projektowych zastanawiają się nad konsekwencjami takich decyzji, oraz tego jak w zasadzie demotywująco może to wpływać na pracowników a w konsekwencji na całą firmę. Tak wiem, tego nie da się zmierzyć, a czego nie da się zmierzyć tego nie ma, prawda? 🙂

Więc może przestać planować?

To kolejna ciekawa kwestia nad jaką się zastanawiam. Skoro „planowanie roczne” sensu nie ma, po co planować w ogóle? Po co rok w rok tracić czas na przygotowywanie czegoś czego nie da się zrealizować i co z każdym dniem staje się tylko większym wyrzutem sumienia, podkopując tym samym naszą wiarę we własne możliwości?

Trafnie opisuje to Garri Kasparow w swojej książce, której fragment przytoczę.

Nie ulega wątpliwości, że najczęściej zadawane mi pytanie brzmi: „Jak wiele ruchów do przodu przewidujesz?” Podobnie jak bywa to z większością takich pytań, uczciwa odpowiedź brzmi „To zależy”, jednak nie powstrzymuje ona całych pokoleń ludzi i szachistów od wymyślania pożałowania godnych odpowiedzi. Jedną z nich jest: „Patrzę w przyszłość tak daleko jak trzeba” albo „O jeden ruch dalej niż mój przeciwnik”. Nie ma przy tym mowy o żadnej konkretnej figurze lub maksimum czy minimum i przypomina to pytanie malarza o liczbę pociągnięć pędzlem stosowanych przez niego podczas malowania.

Szachowe kalkulacje nie polegają na arytmetycznym działaniu typu jeden plus jeden, lecz są raczej podobne do wyobrażenia sobie drogi na mapie, która nieustannie zmienia się na naszych oczach.

Pierwszym powodem jest niemożność sprowadzenia szachów do działań arytmetycznych z powodu występowania wielu różnych możliwości. Dla każdego ruchu może istnieć cztery lub pięć możliwych odpowiedzi, a następnie każda z nich może spotkać się z czterema ruchami stanowiącymi replikę i tek dalej. Gałązki drzewa decyzyjnego rozrastają się w postępie geometrycznym. Po pięciu ruchach od rozpoczęcia gry występują miliony możliwych pozycji. Łączna ich liczba w grze szachowej przewyższa liczbę atomów we Wszechświecie. Co prawda większość ruchów nie stanowi realistycznych kombinacji, lecz i tak szeroki zakres możliwości stwarzanych przez szachy powinien wystarczyć ludziom na zajmowanie się nimi w ciągu następnych kilkuset lat.5

Zbyt dokładne planowanie i próba przewidywania przyszłości z określeniem dat, oprócz tego, że nie jest możliwa do zrealizowania, niesie ze sobą, moim zdaniem, szereg niekorzystnych oddziaływań, min.:

 • Do tego, że ludzie już na starcie zaczną tracić zapał do realizacji prac.
  Jeśli zaplanujemy na cały rok, kiedy ma startować każdy projekt, w najlepszym wypadku osiągniemy to, że wykonawca projektu będzie miał większe wyrzuty sumienia i mniejszą samoocenę. Z drugiej strony, właściciel biznesowy „zyska” pałkę, którą będzie mógł okładać po głowie wykonawców jego projektu… „który przecież miał wystartować dwa miesiące temu…”
 • Do tego że firma nie będzie wystarczająco szybko reagować na zachodzące zmiany.
  W latach przedinternetowych, wprowadzenie produktu na rynek dawało gwarancję względnego bezpieczeństwa i bycia liderem przez dłuższy czas. Konkurencja chcąca skopiować produkt musiała go najpierw poznać, następnie nauczyć się go wytwarzać, zdobyć kontakty do dostawców komponentów i tak dalej… W dobie internetu możliwość skopiowania pomysłu (zwłaszcza pomysłu na e-biznes) może odbyć się w tempie ekspresowym. Jeśli do tego dodamy sztywno realizowany plan, który został ustalony na początku roku i może być już nieadekwatny do aktualnej sytuacji na rynku, może się okazać, że konkurencja już dawno robi samochody elektryczne, a my zaczynamy projekt budowy lepszej wersji silnika spalinowego… bo tak było zapisane w planie rocznym.
 • Do tego, że żal nam cokolwiek ruszać.
  Samo przygotowanie planu rocznego realizacji projektów wiąże się z dużym wysiłkiem po stronie organizacji. Ludzie, jeśli się już nad czymś napracują, niechętnie odnoszą się do ewentualnych zmian, jakie trzeba wprowadzić do planu. A te mogą być konieczne. Może to doprowadzać do kuriozalnych sytuacji, gdzie Kierownik Projektów, realizujący „roczny plan”, może nie być skory do ujawniania informacji mogących mieć wpływ na realizowany plan projektów. Lub może nawet nie chcieć badać i analizować rynku pod kątem konkurencji, nowych rozwiązań czy możliwości. Takie zamknięcie się z planem na rok i realizowanie projektów dobrze obrazuje poniższy obrazek:

Podsumowanie


— Źródła&Przypisy —
1pl.wikiquote.org/wiki/Obłęd
2wikipedia.org/wiki/Project_Management_Body_of_Knowledge
3wikipedia.org/wiki/PRINCE2
4jestesmarka.pl/ksiazka-jestes-marka/
5 – Kasparow, G. 2009. Kalkulacje W: G. Kasparo, Jak życie naśladuje szachy? (77-78) Wyd. 1. Fijorr Publishing Company.

Źródła podanych statystyk:

Podziel się ze znajomymi, to takie miłe